SÖR JAMES DYSON İLE TANIŞIN

James Dyson, geleneksel elektrikli süpürgelerin toz dolan torbalarından ve zaman içerisinde azalan emiş güçlerinden nefret ediyordu. Bu duruma çözüm olarak icat ettiği torbasız elektrikli süpürge, yılda 3 milyon dolardan fazla gelir sağlayan küresel bir şirketin başlangıcı oldu.

1947 yılında İngiltere’nin Norfolk şehrinde doğmuş olan James Dyson, Royal College of Art’da mobilya tasarımcılığı ve iç tasarım okudu. 1970 yılında henüz mezun olmamışken yüksek hızlı bir çıkartma gemisi olan Sea Truck’ı tasarladı ve 1978 yılında da tekerlek yerine şişme bir top içeren Ballbarrow ismini verdiği çimleri ezmeyen el arabasını icat etti. Dyson’ın en büyük icatlarından olan siklon esaslı torbasız elektrikli süpürge fikri, tam da bu dönemde aklına gelmişti.

Dyson, Ballbarrow’un üretim aşamasında boyama bölümündeki hava filtresinin toz parçacıklarıyla tıkandığını ve boyama işleminin bu sebeple uzun sürdüğünü fark eder. Bu soruna bir çözüm bulmak adına, toz partiküllerini merkezkaç kuvvetiyle yer çekimine göre 100.000 kat daha güçlü bir şekilde savurarak havadan ayıran endüstriyel boyutlarda bir siklonik kule geliştirir. Aynı mantığın bir elektrikli süpürgede de işe yarayıp yaramayacağını merak eden Dyson, bu fikrini hayata geçirmek için kolları sıvar. Tam beş yıl boyunca 5127 prototip geliştirir ve en sonunda amacına ulaşarak dünyanın ilk torbasız elektrikli süpürgesini icat etmiş olur.

Dyson, bu dönemde kendi ülkesinde beklediği ilgiyi görmeyen buluşunun patentini küçük bir Japon firmasına lisanslar ve buluşu Japonya’da oldukça popüler hale gelir. Sonraki yıllarda ise kendi adını taşıyan yeni bir model üretmek için İngiltere’de çalışmalara başlar. 1993 yılında kendi araştırma merkezi ve fabrikasını açarak sigara dumanı ve mikroskobik toz taneleri gibi çok ince partikülleri toplayabilen bir cihaz geliştirir. Dyson Root Cyclone Sistemi olarak adlandırdığı bu teknoloji sayesinde geleneksel toz torbalarının yerini, iri toz ve kir parçacıklarını havada ayrıştırırken mikroskobik partikülleri de hapsedebilen iki siklon odacığı alır. Sonuç olarak Dyson Root Cyclone, Batı Avrupa’nın en çok satan elektrikli süpürgesi haline gelir.

Zihinde canlandırması zor olsa da Dyson, pervanesiz bir vantilatör de icat etti. Bilim kurgu filmlerinden fırlamış gibi görünen ve Hava Çoğaltıcı adını verdiği bu buluş ile pervaneler olmadan güçlü ve soğutucu bir etki yaratılabiliyor.

Siklon teknolojisi, sıcaklık yerine yüksek basınçlı hava kanalları kullanan el kurutma makineleri, havayı temizleyici, soğutucu ve ısıtıcı pervanesiz fanlar, süpersonik saç kurutma makineleri gibi buluşların mucidi olan James Dyson, iş hayatına sağladığı katkılardan dolayı da İngiltere’de şövalyelik unvanına layık görüldü. Bir sonraki hedefinin ev işlerine yardımcı olan akıllı bir robot geliştirmek olduğunu söyleyen Dyson, geleceğe yön vermeye devam edecek gibi görünüyor.

Beş yıl boyunca 5.127 prototip geliştiren Dyson, dünyanın ilk torbasız elektrikli süpürgesini icat etmeyi başardı.