GO AKADEMİ

Sınai mülkiyet içerikli eğitimler veren GO Akademi’nin Eğitim Uzmanı ve Marka Vekili Betül Yardımcı ile GO Akademi üzerine konuştuk.

GO Akademi hikâyesi nasıl başladı?
Grup Ofis Marka Patent, sınai mülkiyet sektöründe 34 yıllık deneyimi ile 20.000’i aşkın yerli ve yabancı müvekkiline vekillik hizmeti veriyor. Bu hizmeti dinamik bir yapıya sahip olan alanında uzman çalışma arkadaşlarımız ile gerçekleştiriyoruz. Günden güne yeni ihtiyaçlar doğuyor, farkındalığımız bu doğrultuda hayli artıyor ve yeni bilgiler öğreniyoruz.

Gerek kurum içi gerekse kurum dışı her yeni gelişimi öğrenme ve aktarma ihtiyacı 2016 yılında GO Akademi’yi kurmamızda büyük rol aldı. Çünkü sınai mülkiyet sürekli gelişen ve değişen bir sektör. Bu değişiklikleri müvekkillerimize kaliteli ve etkin bir şekilde sunmanın akademik ve kurumsal bir yapıdan geçeceğine inanıyoruz.

GO Akademi, Türkiye’deki 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu eğitimini veren ilk kuruluştur.

GO Akademi’nin eğitim alanları neler?
GO Akademi; marka, patent, tasarım, faydalı model, patent anatomisi, patent ön araştırmasının önemi, AR-GE’de patent, fikri ve sınai hakların ticarileştirilmesinin temelleri, alan adı, sınai mülkiyet teşvikleri, tanınmış marka gibi pek çok alanda eğitim veriyor. Markalaşma eğitimimiz ile de marka olabilmenin A’dan Z’ye her türlü gelişim ve evrim alanını anlatıyoruz.

GO Akademi’nin hedefleri neler?
Akademi olarak en temel hedefimiz sınai mülkiyet bilincini yaygınlaştırmak, farkındalığı artırmak ve yeni gelişmeleri anında aktarmak. Sektörümüz gelişim ve değişime açık ve dolayısıyla GO Akademi sürekli yeni bilgileri heybesine atıyor. Bu bilgi ve gelişimleri marka ve patent vekillerinden oluşan eğitmenlerimizle doğru, hızlı ve güvenilir bir şekilde katılımcılar ile buluşturmayı amaçlıyoruz.

GO Akademi’yi diğer eğitim kurumlarından ayıran temel farklar neler?
Akademimizin en önemli özelliği ihtiyacın belirlenmesi ve ihtiyaca göre eğitim programı oluşturulması. Ezbere bir eğitim vermeyi benimsemiyoruz. Öncelikle ihtiyaçları analiz ediyor ve gerekli alanlara yönelik bir eğitim programı oluşturuyoruz. Aynı zamanda deneyimlerimiz sayesinde sektörel örnek olayları sonuçları ile birlikte eğitimlerimizde ele alıyoruz.

GO Akademi’den kimler eğitim almalı? En çok talep hangi kurum/kuruluş/sektörden geliyor?
Özellikle marka ve patent sahibi her kurumun bu eğitimleri alması gerekiyor. Sınai mülkiyet alanının yasal altyapısı kanuna dayanıyor ve bilinçli hareket edilmediği sürece pek çok kişi ya da kurum zarar görebiliyor. İşte bu yüzden genel bilgi ve farkındalık çok önemli. Neredeyse her sektörden aynı oranda talep geliyor ancak teknoloji transfer ofisleri ve ARGE merkezleri biraz daha diğer sektörlerin önünde diyebilirim.

Sizce bir eğitimin olmazsa olmazları nelerdir?
Analiz yapmak ve ihtiyaçları belirlemek, bilgi ve metot bilgisi kullanmak, iletişim ve etkileşimi her daim canlı tutmak, yeni bilgi ve deneyimleri kazandırmaya yönelik eğitim tasarlamak, kazanılan bilgi ve becerilerin görev ve kurum performansına yönelik kullanılabiliyor olmasını sağlamak ve eğitimden duyulan memnuniyetin ölçümlemesini yapmak.

 

Share