TÜRKPATENT ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN YARIŞMA DUYURDU

Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) tarafından düzenlenen ve üniversite öğrencilerinin yaratıcı yeteneklerini öne çıkarmayı hedefleyen “Patentle Türkiye – Üniversiteler Patent Yarışması”nın dördüncüsü başladı. Yarışma, gençler arasında patent bilincinin geliştirilmesi, buluş faaliyetlerine teşvik edilmesi ve patentlerin akademik ve profesyonel hayatta kullanılmasının teşvik edilmesi amacıyla 2018 yılından beri düzenleniyor. Bu yarışma aynı zamanda gençlerin üniversite yıllarında başladıkları buluş faaliyetlerini desteklemek ve onlara ileriye dönük kariyerlerinde önemli birer patent sahibi olma fırsatı sunuyor.

Üniversitelerin lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim gören öğrencilerin katılımına açık olan yarışmaya, 1 Mayıs – 15 Aralık 2024 tarihleri arasında TÜRKPATENT Elektronik Başvuru Sistemi – EPATS üzerinden online olarak başvurulabilecek.

Başvurular, jüri tarafından değerlendirilecek ve dereceye giren öğrenciler toplamda 850.000 TL ödüle hak kazanacak. Birincilik ödülü 100.000 TL, ikincilik ödülü 80.000 TL, üçüncülük ödülü 60.000 TL olarak belirlenen yarışmada, dördüncülükten yirminciliğe kadar olan sıralamada ise çeşitli ödüller olacak. Ayrıca kazananlara ulusal ve uluslararası buluş fuarlarına katılım ödülleri de verilecek. Yarışma kapsamında yapılan patent başvurularının başvuru, araştırma raporu ve inceleme raporu ücretleri TÜRKPATENT tarafından karşılanacak, böylece öğrencilerin maddi yükümlülükleri azaltılmış olacak.

Yenilikçi düşünmeyi, yaratıcılığı, teknoloji ve inovasyonu desteklemeyi, teşvik etmeyi ve patent bilinci artırmayı hedefleyen bu yarışma hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir