YENİ YIL VE CHRISTMAS TEMALI PATENT BAŞVURULARI

Yılın en renkli, en ışıklı zamanları geldi. 2023’ü bitirmeye hazırlanırken önümüzdeki seneye dair heyecanımızı da süslere, ağaçlara, ışıklandırmalara yansıtıyoruz. Dünyanın her yerinde yeni bir senenin geldiğini hatırlatan o renk cümbüşü başladığına göre yılın son bülteninde yeni yıl temalı patent ve faydalı model başvurularını inceleyebiliriz. Hadi gelin, ‘’Christmas’’ ve ‘’yeni yıl’’ denince akla gelen o ürünlerle ilgili ilginç başvurulara göz atalım.

Noel Ağacı için Mumluklar

Bir Noel ağacında yanıp sönen ışıklar yerine mumlar asıldığını hayal edebilir misiniz? GB190209589A numaralı bu patent başvurusu, devrilmeyen ağaç mumlarıyla ilgili. Dalların sallanmasına rağmen mumun dikey kalmasını sağlamak ve damla tutucuyu dayanıklı şekilde sabitlemek için bu iki kısım, sarkık bir çubuğun üst ucuna sabitleniyor. Oluşan ağırlık, bu aparatın Noel ağacına sabitlendiği klips üzerinde yer alan bir bağlantı ile destekleniyor. Buluş üst ucu bir mum taşıyacak şekilde tasarlanmış, alt ucu ise uygun ağırlıkta bir topuzla donatılmış sarkık bir çubuktan oluşuyor. Çubuktaki bu üst ve alt uçlar arasında ise serbest şekilde duran bir bilye yer alıyor. Böylece çubuk herhangi bir yöne hareket edebiliyor ve sallanabiliyor. Fakat bu sallanma sırasında mumlar, sabit şekilde kalmaya devam ediyor.

Noel Baba Ziyareti Simülasyon Kiti

Her ne kadar bizim kültürümüzde pek etkili bir yere sahip olmasa da Noel Baba, dünyanın çoğu yerinde birçok çocuğu heyecanlandıran bir efsanevi bir karakter. US2006O116049A1 numaralı bu patent başvurusu da Noel Baba’nın kendisini ziyarete geleceği mitine inanan heyecanlı çocuklar için hazırlanmış. Patent başvurusuna konu edilen bu kit, ebeveynlerin çocukları için bir ön hazırlık yapmasını gerektiriyor. Simülasyon deneyimini çocuklara yaşatmak için kullanılması gereken tüm unsurlar, bir kutu içerisine yerleştirilmiş. Kutunun içerisinde Noel Baba’dan gelmiş izlenimi yaratılan bir not, bir “kızak sürücü ehliyeti” gibi çeşitli unsurlar ve yönerge yer alıyor. Buluşta, ‘’bu unsurları Noel sabahından önce çocuklara göstermeyin’’ uyarısı bulunuyor. Noel sabahında ise ebeveynlerin yapması gereken, evin etrafında Noel Baba’nın gezdiği izlenimini uyandırmak. Noel Baba’nın kıyafetinden düşen bir küçük kırmızı kumaş, yine bahçeye bir ren geyiğinin uğradığını düşündürecek bir ayak izi baskı ürünü, etrafa saçılmış atıştırmalıklar ve Noel Baba’nın aceleyle giderken düşürdüğü ‘’kızak ehliyeti’’… İşte Noel Baba’yı bekleyen heyecanlı çocukların Noel sabahında göreceği manzara!

Hareket Eden Yeni Yıl Ağacı

Şimdiye kadar belki de her renk ve her boyutta yeni yıl ağacı görmüşüzdür. Peki ya döner gövdeye sahip olan, kendi etrafında dönerek sadece ışıklandırmaları değil, hareketiyle de dikkat çeken bir ağaç hatırlıyor musunuz? Bir orta gövdeden oluşan yapay bir Noel ağacı ile ilgili olan CN2009203003805U numaralı bu faydalı model, tam olarak bahsettiğimiz formatı sunmayı hedeflemiş. Temelde biri sabit biri hareketli iki parçaya bölünen bu ağaç, sabit zemin üzerinde uzanan döner gövde sayesinde hareket edebiliyor. Ağacın dalları, döner gövdeden dışarıya doğru dikey biçimde uzanıyor ve dönüyor.

Noel Ağacı Taşıma Aparatı

Noel ağacı deyince sadece yapay ve katlanabilir ürünler düşünmeyelim. Yılın bu dönemlerinde birçok ülkede, sokakta satılan canlı ve büyük ağaçları da görebilirsiniz. Belki deUS9578814B2 numaralı bu başvuru, Christmas dönemi yaklaşırken sokaklarda satılan o koyu yeşil ve capcanlı ağaçları taşımak için yapılmıştır, ne dersiniz? Bu başvuruda anlatılan Noel ağacı çantası, aracın yüzeyine koruma sağlıyor. Aynı zamanda kullanıcının bir Noel ağacını ve benzerlerini aracın tavanında kolayca taşımasına ve nakletmesine olanak tanıyan bir aparat olarak tarif ediliyor. Ürün, kullanıcıların bir ağacı muşamba içerisine yerleştirmesini sağlayan dikdörtgen bir yapıya sahip. Ağaç yerleştirildikten sonra kenarlarında bulunan aparatlarla kapatılan ürün, sonrasında arabanın üzerine yerleştirilebiliyor.

Işıl Işıl Bir Değnek

Yeni yıl deyince zihnimizde canlanan görüntüde rengarenk ve parıltılı ışıklar olmaz mı? CN201323953Y numaralı bu faydalı modelde de Santa Claus yani Noel Baba’nın kullandığı koltuk değneğine bir güç kaynağı eklenmiş ve ‘’ışığın hiç sönmesin’’ denilmiş. Bir sap ve bir koltuk değneği gövdesinden oluşan, Noel Baba’nın parlak koltuk değneğini açıklayan bu faydalı model, ışık yayan diyot lamba dizisine, bir güç kaynağına ve anahtara sahip. Böylece koltuk değneği, içerisinde bulundurduğu sistem ile gece gündüz fark etmeksizin bir renk cümbüşü yayabiliyor ve insanların dikkatini çekebiliyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir