‘’YENİLEBİLİR AMBALAJLAR’’ TESCİL BAŞVURULARINA ETKİ EDER Mİ?

İklim krizi, her geçen gün hayatımızdaki etkisini artıran bir problem olduğu gibi bizi doğa dostu alternatifler üretmeye de yönlendiriyor. Günlük rutinimizde kullandığımız arabadan giysilere, seyahat için en hızlı yol olarak tercih ettiğimiz uçaklardan tükettiğimiz gıdalara kadar birçok unsur dünyaya zarar veren özelliklere sahip. Bu konuyla ilgili atılan adımlar ise dünyaya karsı sorumluluklarımızı bize hatırlatıyor. Son dönemde gündeme gelen ‘’yenilebilir gıda ambalajları’’ da bize ‘’daha az tüketme’’ ya da ‘’doğa dostu tüketim’’ gibi kavramların önemini gösteriyor.

Ambalaj tasarımlarını yıllardır marka imajını yansıtan ve tüketicinin zihninde ayırt edicilik oluşturan tescillenebilir unsurlar olarak tanıyoruz. Bir ürün marka imajına uygun olarak hazırlanan ambalajıyla raflardaki yerini aldığında tüketicisiyle arasında bağ kuruyor hatta bazen tercih sebebi oluyor. Artık ambalajları sadece bu özellikleriyle değil doğa dostu olmalarıyla da tanıyacağız gibi görünüyor. Çünkü her geçen gün etkisini artıran iklim krizi, bizi doğaya karsı daha sorumlu bir yasam sekline yönlendiriyor.

Bir çikolatayı paketiyle beraber yiyebileceğinizi hayal edebilir misiniz? Belki de bir pizza kutusu artık sadece çöp kovasına sığmayan hacimli bir atık olmaktan çıkıyordur, ne dersiniz? Her ne kadar bu fikir su an pek ilgi çekici gibi görünmese de aslında dünyanın gittiği nokta tam olarak bu fikirle ilişkili. Yıllardır tükettiğimiz, atıklarla kirlettiğimiz dünyaya sahip çıkmak için çok fazla zamanımız yok. İklim krizi artık ciddi bir alarm veriyor ve bizi sorumlu olmaya davet ediyor. Biz de bu gerçek karsısında tüketirken sorumlu olmak, ürettiğimiz kadar tüketmek ve ‘’türetim ekonomisi’’ne katkı sunmak durumundayız. Sunacağımız bu katkı, yenilebilir ambalajlara öncelik vermek de olabilir su tüketimini kısıtlamak ya da ulaşım araçlarımızı seçerken dikkat etmek de…

Yenilebilir ambalajlar, şimdilik market raflarında pek yaygın değil. Ama birçok marka yenilebilir olmasa da doğada çözünebilir ambalajlara öncelik vermeye başladı. Koruma altına alınabilen ve hak sahipliğine konu olabilen bir unsur olarak ambalajlar, artık çok farklı işlev ve özellikle sahip olacak gibi görünüyor. Gelecekte ambalajların sadece çevre dostu olmakla kalmayıp aynı zamanda teknik açıdan da çeşitli özelliklere sahip olacağını düşünmek mümkün. Bu durum, ambalajlara farklı teknik özellikler kazandırıp ilgi çekici tescil başvurularını artırabilir mi dersiniz?

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir