YERLİ ÜRETİM LOGOSU RAFLARDA

Yerli üretime katkı sağlaması amacıyla uygulamaya koyulan “Yerli Üretim” logosunun kullanımı, üretim yeri Türkiye olan ve perakende olarak satışa sunulan ürünlerde 15 günlük geçiş sürecinin ardından 2 Ekim 2018 tarihinden itibaren zorunlu hale geldi.

Etiketlerin üzerine yerleştirilen ve ürünlerin yerli olduğunu belirten bu ayırt edici logonun haksız ve yersiz kullanımının tespiti halinde ilgililer hakkında idari para cezası uygulanacak. Aynı şekilde yerli üretim olan bir ürünün üzerinde logonun yer almaması da cezaya tabi olacak.

Yerli logonun etiket üzerindeki kullanımının yanı sıra ambalajlarda da kullanımının yasal olup olmadığını sorduğumuz Grup Ofis Marka Patent Hukuk Müşaviri Avukat Filiz Cankat konuya ilişkin “Perakende satışa konu malların sadece etiketinde, tarifelerinde ve fiyat listelerinde, yer alması gereken bilgilere ek olarak ‘Malın satış ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih’ ile ‘Üretim yeri Türkiye ise, Yerli Üretim logosunun kullanılması’ zorunlu hale getirilmiştir.” dedi.