92 YILLIK SERÜVEN: EYÜP SABRİ TUNCER

1923 yılında Ankara’da küçük bir üretim atölyesi olarak kurulan EYÜP SABRİ TUNCER, müşterilerin her zaman danışabileceği bir isim olmak adına, markaya kendi adını verdi. Gömlekçilik ve tuhafiye ürünleri satışı yapan Tuncer, kolonya üretimine merak saldı ve kendi elleriyle hazırladığı promosyon broşürüne indirim kuponu ekleyerek, halkın tüketim alışkanlığı kazanmasını sağladı. Zamanla görevi devralan ikinci kuşak yöneticisi, yurt dışında esans firmalarıyla iletişim kurarak kendi limon kolonyası formülünü oluşturdu. Böylece Eyüp Sabri Tuncer, Türkiye’de kendi formüllerini kullanan ilk Türk kolonya markası haline geldi.

Üçüncü kuşakla gelişimini devam ettiren Eyüp Sabri Tuncer, bugün başta kolonya olmak üzere, parfüm, ev bakımı, kişisel bakım ve tekstil-spa kategorilerinde 600’ü aşkın ürün çeşidini Eyüp Sabri Tuncer çatısı altındaki farklı markalarla satışa sunmaktadır.

Eyüp Sabri Tuncer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş yılında, Ankara’da, o zamanki adıyla “Bonmarşe” olarak tanımlanan ilk perakende satış mağazasının açılışıyla ticari hayatına başladı.

 • 1930’da “Benim mağazamda bu mal bu fiyatla satılmaktadır” anlamına gelen ve ürün kataloğu olarak da kullanılan broşürler hazırlanarak; kolonya konusunda müşteri kazanmak ve ürünün bir tüketim malzemesi olarak benimsetilmesi amacıyla posta kutularına, kapılara bırakılarak dağıtımı gerçekleştirildi.
 • 1950’li yıllarda; Eyüp Sabri Tuncer’in iki oğlu iş hayatında aktif rol oynamaya başladı.
 • 1961’de; şirket yapısı oğulları tarafından, Eyüp Sabri Tuncer ve Oğulları Kolektif Şirketi haline getirildi.
 • 1967 yılında marka; kendi limon kolonyası formülünü geliştirerek üretime geçti ve Türkiye’de hammaddelerden kendi formüllerini geliştiren ilk kolonya markası oldu.
 • 1972 yılında Eyüp Sabri Tuncer; Sabahattin Tuncer tarafından anonim şirket yapısına geçti.
 • 1980‘lerde Eyüp Sabri Tuncer, farklı esanslar ile kolonya üretimini geliştirdi.

MÜŞTERİLERİN HER ZAMAN DANIŞABİLECEĞİ BİR İSİM OLMAK ADINA, MARKAYA KENDİ ADINI VERDİ.

 • 1995 yılında markanın Ankara’da yüksek üretim kapasiteli fabrikası kuruldu.
 • 2007’de Eyüp Sabri Tuncer himayesinde yenilikçi ürün konseptiyle “Gizli Bahçe” markası oluşturuldu.
 • 2009 yılında yurt dışı satış ağı genişletilerek Eyüp Sabri Tuncer himayesinde genç marka algısı ile “Perfume Jewels” markası oluşturuldu. Aynı zamanda global bir marka olması adına doğal ve organik bir konsept ile “EST 1923” markasının oluşumu gerçekleşti.
 • 2010 yılında Eyüp Sabri Tuncer; Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi’nin (Global Compact) imzacısı oldu.
 • 2013 yılında marka, ürün güvenliği ve güvenli üretim konusunda GMP (Good Manufacturing Practices) belgesinin sahibi oldu.
 • 2015’te Eyüp Sabri Tuncer, Küresel İşbaşında Eğitim Ağı’nın (GAN) kurucu üyelerinden biri oldu.

Eyüp Sabri Tuncer, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu günden bu yana, Türk koku tarihinin ana kahramanlarından olan limon kolonyalarının yanı sıra farklı esanslı kolonyalar, kolonyalı ıslak mendil, oda ve oto spreyleri ve esans temelli vücut bakım ürünleri kategorilerini kapsayan yaklaşık 100 farklı ürünü ile Türkiye’ye ferahlık, tazelik ve mutluluk veren bir marka olmuştur.

TÜRKİYE’DE KENDİ FORMÜLLERİNİ KULLANAN İLK TÜRK KOLONYA MARKASI EYÜP SABRİ TUNCER.