LÜKS İTALYAN MARKASI ASLINDA BİR TAKMA İSİM: MIU MIU

Lüks ve moda kelimeleri bir araya geldiğinde hangi markalar aklınıza gelir? Eminiz ki özellikle kadınların tutkunu olduğu çok sayıda lüks moda markası vardır. Bu yazıda şık ve özel tasarımlarıyla kalbimizi çalan, hem kendisinin hem de bağlı olduğu çatı şirketin çok sevildiği bir markanın hikayesini ele alacağız. Üstelik markanın ismi, bir çocukluk lakabından geliyor: MIU MIU.

Miu Miu markası, moda sektöründe önemli bir yere sahip olan Prada Group’a ait bir yan marka. Miu Miu’nun kuruluşuna ön ayak olan kişi ise Prada’nın kurucusu Mario Prada’nın torunu Miuccia Prada. Miuccia Prada, aile şirketi olan Prada’nın mirasını devraldığında moda dünyasında çağdaş ve modern bir çizgi yaratma arayışındaydı. Bu arayış, genç ve dinamik bir kadın kitlesine hitap etmek üzere Miu Miu’nun temellerini attı ve markayı, 1993 yılında hayata geçirdi.

Markanın ismini belirleme sürecinde ise Miuccia Prada’nın çocukluk yıllarının büyük etkisi oldu. Çocukken kendisine ‘’Miu Miu’’ lakabıyla hitap edilen Prada, kuruluşuna aracı olduğu yeni oluşuma bu lakabı verdi ve yepyeni bir marka oluşturdu. Böylece Prada Group’a ait bu yeni girişim, ismi sayesinde ‘’gençlik, enerji, yenilik, dinamizm’’ kavramlarını ifade etme hedefine de yaklaştı. Miuccia Prada’nın markası için yaptığı isim seçiminde, markanın kimliğini, hedef kitlesinin genç kadınlar olduğunu açıkça görebiliyoruz. Miu Miu, Prada’nın klasik tarzına genç, özgün, dinamik bir yön ilave ettiği tasarımlarıyla öne çıkan bir marka. Kullandığı cesur renkler, desenler, trendlere uygun detaylar ile dikkat çekiyor ve giyim, aksesuar, ayakkabı gibi çeşitli bir ürün yelpazesi sunuyor.

Dededen toruna geçen bu girişimci bakış açısı ve moda anlayışı, bugün Prada Group’un başarılı konumunu korumasında büyük katkı sağlıyor. İsim seçiminden ürün tasarımına, her aşamasıyla hedefine uygun bir strateji geliştirmeyi başaran Prada Group ve Prada ailesi, moda tutkunlarının ilk tercihleri arasında olmaya devam ediyor.

Miuccia Prada Kimdir?

1949 yılında Milano’da doğan Miuccia Prada, Prada markasının kurucusu Mario Prada’nın torunu ve aynı zamanda Prada Group’un marka stratejisine yön veren, Prada’yı yenilikçi bakış açısıyla farklı bir vizyona taşıyan moda tasarımcısıdır. Muiccia Prada’nın, ailesinden gelen ‘’moda mirası’’nı devralması sonrasında yılların lüks tüketim markası Prada’ya çok sayıda katkı sunduğu söylenebilir. Ayrıca Muiccia, bu süreçte Toskanalı bir girişimci olan eşi Patrizio Bertelli’den de destek almıştır.

Prada’nın ik ayakkabı koleksiyonu, 1979 yılında Muiccia Prada ve eşi tarafından oluşturulmuştur. 2000 yılında Prada gözlük koleksiyonu, 2003 yılında ise parfüm koleksiyonu da yine Muiccia Prada ve eşi tarafından piyasaya sürülmüştür. Çift Prada markasının uluslararası arenadaki bilinirliğini yıllar içinde artırmış, ürün yelpazesini genişletmiş, girişimci yönü sayesinde yeni bir marka oluşturmuş ve böylece Prada’nın başarısını geleceğe taşımak yolunda önemli adımlar atmıştır.

Prada Group bünyesinde hangi markalar var?

Prada Group’un bünyesinde çok sayıda marka yer alıyor. Bunlardan en bilineni Prada ve Miu Miu. Bu iki popüler marka dışında da Church’s, Car Shoe ve lüks pastane markası Marchesi 1824 de Prada Group’un alt markaları arasında yer alıyor. Church’s ve Car Shoe ile lüks ayakkabı tasarımları sunan Prada Group, Marchesi 1824 markasıyla ise misafirlerini özel lezzetlerle buluşturuyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir