AVRUPA PATENT VEKİLİ OLMAK İSTEYENLERE TÜRKPATENT DESTEĞİ

Türk Patent ve Marka Kurumu, Avrupa Patent Vekilliği Sınavı’na girmek isteyen adaylar için destek programı başlattığını duyurdu. Destek programı TÜRKPATENT ve Avrupa Patent Ofisi (EPO) iş birliğinde gerçekleşecek.

Avrupa Patent Vekilliği Sınavına (EQE) girmek isteyen adaylar için başlatılan Aday Destekleme Programı (CSP) kapsamında EQE için hazırlanan adaylara güncel çalışma notları ve EPO’nun online eğitim programına ücretsiz erişim imkânı sağlanacak. Bu destekten faydalanmak için başvuru yapan adayların, bir ya da daha fazla EQE oturumu için başvuru yapmış olması gerekiyor. Ayrıca başvuru yapanlar arasından 10 adayın seçileceği biliniyor.

Başvuru için TÜRKPATENT’in web sitesinde yer alan başvuru formunun ve eklerinin tek bir PDF dosyası olarak taranmış halde kayit@turkpatent.gov.tr adresine gönderilmesi gerekiyor.

Kurum daha önceki yıllarda da benzer destek duyuruları yapmıştı. Bu sene yapılan destek çağrısında son tarih ise 31 Ağustos 2023.

Avrupa Patent Vekilliği Nedir?

Avrupa Patent Vekili, Avrupa Patent Ofisi (EPO) nezdinde başvuru sahibi adına işlem yapma yetkisine sahip olan ve patent konusunda danışmanlık verip vekillik yapan kişilerdir. Avrupa Patent Vekili olmak için Avrupa Patent Vekilliği Sınavı (EQE)’ye girmek ve başarılı olmak gerekir. Bu sınav, adayın Avrupa Patent Ofisi (EPO) nezdinde başvuru sahiplerini temsil etmek için gerekli yetenek ve bilgiye sahip olup olmadığını belirleyen sınavdır. 1979 yılından beri çok sayıda adayın yarıştığı sınav, en zorlu mesleki sınavlardan biri olarak kabul edilir. Sınav bir denetleme kurulu, sınav kurulu, sınav komitesi ve sınav sekretaryası tarafından organize edilir ve yürütülür. Sınav dokümanları üç resmi dilde (İngilizce, Fransızca ve Almanca) düzenlenir.

Türkiye’deki Marka ve Patent Vekilliği Sınavı Avrupa Patent Vekilliği yetkisi verir mi?

Hayır, vermez. Türkiye’de yapılan Marka ve Patent Vekilliği Sınavı, iki senede bir TÜRKPATENT tarafından gerçekleştirilir. Sınavda başarılı olan adaylar, marka ve patent vekili olmaya hak kazansalar da Avrupa Patent Vekilliği için ayrı bir sınava girmeleri gerekmektedir.

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen sınavda son dönemde sistem değişikliği yapıldı. Marka ve patent vekilliği hakkında detaylı bilgi için ‘’Marka ve Patent Vekilliği Sınavı’nda Sistem Değişikliği’’ adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir