KÖPÜK ORANINI AYARLAYAN YARATICI TASARIM

Kimisi birayı köpüklü sever kimisi köpüksüz. Hatta ideal köpük seviyesinin ayarlanabilmesi için çeşitli yöntemler bile var. Yine de bazen içeceğinizi tam sevdiğiniz kıvamda ayarlamak pek de kolay değil. Size ‘’Herkesin köpük sevgisine kimse karışamaz!’’ dedirtecek bir içecek kutusu tasarımı var desek? Evet, bu kutunun üzerine yerleştirilen iki farklı kapak sayesinde artık isteyen istediği gibi bira içebilecek.

Nendo isimli ve Japon merkezli bir tasarım stüdyosu, bira severlerin keyfine keyif katacak bir yöntem geliştirdi. Ürettiği yaratıcı tasarım sayesinde kutu içerisindeki basıncı ayarlamayı ve içeceğin köpük seviyesinin değiştirilebilmesini sağladı. Ödüllü bir stüdyo olan Nendo, etkisi büyük ama kendisi küçük detay sayesinde inovatif olduğunu bir kez daha gösterdi.

Görünümü aynı, işlevi farklı iki ayrı açma aparatı sayesinde kutu içerisindeki basınç seviyesi değişiklik gösterecek.

Bu tasarım, bildiğimiz alüminyum içecek kutularına fazladan eklenen sadece 1 açma aparatı sayesinde yaratıcı ve inovatif hale geliyor. Kutu üzerine yerleştirilen 2 açma aparatı 1 ve 2 olmak üzere numaralandırılıyor. Tüketiciler ise istediği köpük oranına hitap eden açma aparatını kullanıyor. Bu kutu ‘’çok köpüklü bir içecek istiyorsan 1 numaralı kapağı, az köpüklü bir içecek istiyorsan 2 numaralı aparatı kullan’’ gibi bir yönlendirmeye sahip. İki farklı açma aparatının temel işlevi ise zıt yönde basınç oluşturma fikrine dayanıyor. 1 numaralı açma aparatı olusturduğu basınç seviyesi sayesinde çok daha fazla kabarcığı aktive ediyor ve köpüğü yoğun bir içecek deneyimi sunuyor. 2 numaralı aparat ise yine oluşturduğu basınç seviyesi sayesinde çok daha az kabarcıklı ve az köpüklü bir içecek olarak bardağa dökülüyor.

Kutu tasarımında yer alan 2 adet açma aparatı, zıt yönde basınç oluşturacak şekilde hazırlanmış.

Tasarımcı firma olan Nendo, bu tasarımın aynı zamanda tat ve aroma yönünden de farklılıklar barındırdığını düşünüyor. Bardağa dökülürken çıkan kabarcıklar ve beyaz tabaka sadece bir köpükten ibaret değil, birçok kişi ve uzman bu köpük seviyesinin biranın lezzetine de etki ettiğini söylüyor. Bu konudaki iddialar, bira köpüğünün biradaki gazı ortaya çıkararak daha yumuşak bir içim sağladığı ve biranın havayla temasını kesmesinin olumlu etkilere sahip olduğu yönünde. İçeceğin ne olduğu fark etmeksizin gazlı veya köpüklü olmasına odaklanırsak bu fikir hiç de fena değil gibi. Japon stüdyo Nendo, sadece bira severler için değil, bir ürün üzerinde farklı deneyimler bekleyen birden çok tüketici için seçenek oluşturulabileceği fikrini sunmuş aslında. Bizce bu ürün, ‘’Diğer sektörler ve diğer ürünler için de kullanıcı deneyimi, tek ürünle çesitlendirilebilir mi?’’, ‘’Piyasaya bunun gibi işlevsel tasarımların sürülmesi, tüketim sektöründe neler değistirir?’’ gibi düşünceleri de beraberinde getiriyor.

Bu yazı, GOSSIP Dergi’nin 51. sayısında yayımlanmıştır. Türkiye’nin ilk ve tek marka, patent, tasarım dergisi GOSSIP’in 51. sayısına ücretsiz abonelik için info@gossipdergi.com adresine e-posta iletebilirsiniz.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir