COCA-COLA TESCİLİN TADINI ÇIKARIYOR

İçecek sektörünün lider firması The Coca-Cola Company; 2016 yılı başlarında, yeni markasını ve pazarlama stratejisini hafızalardan silinemeyecek reklam filmleri ile tüm dünyada eş zamanlı olarak tanıtmıştır. Orijinali “TASTE THE FEELING” olan yeni marka, Coca-Cola’nın “Global Düşün, Yerel Davran (Think Global, Act Local)” felsefesi sonucunda Türkçe’ye TADINI ÇIKAR olarak çevrilmiş ve Türkiye’de reklam kampanyaları bu doğrultuda gerçekleştirilmiştir.

Fakat tescili talep edilen TADINI ÇIKAR marka başvurusu Türkiye’de ret engeline takılmıştır. Türk Patent Enstitüsü (TPE) nezdinde başvurusu yapılan TADINI ÇIKAR slogan markası 556 sayılı KHK’nın 7/1 (a) bendi uyarınca reddedilmiştir.

32. sınıfta başvurusu yapılan TADINI ÇIKAR markası, bu sınıfta bulunan emtialar kapsamında ayırt edici bulunmamıştır. Bu redde karşı yapılan itirazda, TADINI ÇIKAR markasının bir slogan markası olması sebebiyle ortalama tüketiciler nezdinde bir bütün olarak algılanacağı, bu ifadenin markayı taşıyan ürünlerin özelliğini tanımlamadığı, aksine ilgili ifadenin özlem, aşk, sevgi, umut gibi anların güzelliğinden yeterince yararlanmanın önemini vurguladığı argümanlarına dayanılmıştır. Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulunun söz konusu itirazı incelemesi sonucunda marka, ayırt edici bulunmuş ve ilana çıkmıştır.

Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulunun vermiş olduğu bu yerinde karar, rasyonel pazarlamadan çok duygusal pazarlamaya önem veren The Coca-Cola Company’nin doğrudan tüketiciyi hedef almayan, her gün yaşanan sıradan zevklerin özel hale getirilmesini amaçlayan TADINI ÇIKAR slogan markasına değer katmıştır.