DEPREM MARKA BAŞVURULARINI ETKİLEDİ

Bazı toplumsal olaylar, TÜRKPATENT’e yapılan marka, patent gibi başvuru türlerini etkiliyor. Deprem gerçeği, bu sefer de Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan başvurularda kendini gösterdi. Depremle ilgili marka tescilleri için birçok başvuru gerçekleşti. 6 Şubat’ta yaşanan yıkıcı deprem, ‘’deprem’’ odaklı marka başvurularını ve tedbir amaçlı girişimleri artırdı. Ayrıca Türkiye’nin gerçeği olan deprem konusu ve muhtemel önlemler yeniden gündeme geldi. 

Türkiye ve Suriye, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli şiddetli iki deprem yaşadı. Tüm ülkeyi derinden sarsan depremi, şiddetli artçılar ve 20 Şubat’ta yaşanan Hatay depremi takip etti. Yaşadığımız yıkım, hepimizi derinden sarstı. Tüm Türkiye hatta dünya, deprem bölgesine yardım için koştu, seferber oldu. Bölge halkının ve ülkemizin acısı hala şiddetini artırarak devam ediyor.

Deprem marka tescil başvurularına etki etti

Deprem ülkesi olan Türkiye’de bu üzücü ve şiddetli yıkım beraberinde birçok konuyu tartışmaya açtı. Dolayısıyla olası İstanbul depremi, depremden korunma yöntemleri çok daha fazlası gündem oldu. Hala konuşulmaya devam ediyor. Bu üzücü gündem, girişimcileri ve çözüm üreticilerini deprem konusunda yeni önlemler geliştirmeye yönlendirdi. Kısa sürede deprem temalı birçok girişim oluştu. Ayrıca bu durum kendini Türk Patent ve Marka Kurumuna gelen başvurularda gösterdi. Depremle ilgili marka tescilleri artışa geçti.

6 Şubat’tan bu yana ‘’deprem’’ temalı birçok marka başvurusu gerçekleşti. Bu başvurulardan ‘’çelikdepremkafes’’, ‘’çelikdepremyatak’’, ‘’dk deprem kabini’’, ‘’edis erken deprem ikaz sistemi’’ gibi markalar dikkat çekti.

Kahramanmaraş ve çevre iller için yaşanan yıkım, önlem almak konusunda geç kaldığımızı gösterdi. Fakat önümüzdeki süreçte benzer acıların yaşanmaması için oluşturulan girişimler son derece önemli olacak. Erken uyarı sistemleri, depreme hazırlıklı olmak, deprem anında kriz yönetimi, enkazda kalanlar için hayatta kalma mücadelesini destekleyecek projeler ve çok daha fazlası depremin kaçınılmaz bir gerçek olduğu ülkemiz için kritik öneme sahip.

Yapılacak çalışmaların ve geliştirilecek projelerin, hız kesmeden hayata geçirilmesi hala olası yıkımların önüne geçebilir ve can kaybının azaltılmasını sağlayabilir. Ek olarak her zaman deprem konusundaki bilincin artırılması da son derece önem taşıyor.

Deprem konusuyla ilgili olarak TÜRKPATENT’e gelen başvuruları, Kurumun web sitesindeki ”marka araştırma” bölümünden inceleyebilirsiniz.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir