TOBLERONE LOGO DEĞİŞTİRMEK ZORUNDA KALIYOR

Markalar zaman zaman logo değişikliği haberleriyle gündeme geliyor. İsviçre’de kurulan ünlü çikolata markası, üretiminin bir kısmını İsviçre dışına taşıma kararı aldı. Firma artık Slovakya’nın Bratislava kentinde üretim yapmaya karar verdi. Bu nedenle İsviçre kuralları gereği bazı İsviçre sembollerinden vazgeçmek durumunda kaldı. Bu nedenle Mondelēz İnternational bünyesindeki Toblerone logosu değişecek. Yeni logoda artık Matterhorn Dağı ve ‘’Bern ayısı silüeti’’ olmayacak. Ayrıca ‘’İsviçre’de üretilmiştir’’ ifadesi de kalkacak.

Toblerone logosu değişiyor.

İsviçre, markaların kullandığı bazı unsurlar konusunda son derece kuralcı ve hassas. İsviçre kurallarına göre ülkeden doğmuş ve ünlenmiş olan bir markanın üretim bandını başka bir lokasyona taşıması bile logonun değişmesi için bir sebep olarak değerlendirildi.

İsviçre’ye ait unsurlar logodan çıkıyor

Toblerone, yıllardır zihnimize kazınan logosunda İsviçre’de yer alan Matterhorn dağını kullanıyordu. Ayrıca logoda gizli bir Bern ayısı silüeti de yer alıyordu. Ayrıca ürünün paketinde İsviçre’de üretildiğini anlatan bir ifade yer alıyordu. Görünen o ki İsviçre kuralları, piyasaya Bratislava’dan çıkacak bir çikolatada bu ifadelerin kullanmasına onay vermedi. Bu nedenle Toblerone logosu değişecek ve artık bazı unsurlar logoda yer almayacak.

İsviçre kuralları, başka ülkede üretilmiş çikolatada kendine ait unsurların kullanımına izin vermiyor.

Markaların “İsviçre’de üretilmiştir” ibaresini kullanabilmesi için ham maddelerin %80’inin o ülkeden temin edilmesi gerekmekte. Ayrıca ürünün işlenme sürecinin büyük çoğunluğunun da yine o ülkede gerçekleştirilmesi beklenmekte. Toblerone ise Bratislava’ya devam edecek üretimi dolayısıyla bu koşulu sağlayamaz hale geldi. Menşe bilgisine ek olarak logoda bulunan unsurlar da yine İsviçre’yi temsil ettiği için değişmesi gerekti.

Toblerone çikolatasının üreticisi Mondolez konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Dünya çapında artan talebe yanıt vermek ve Toblerone markamızı gelecekte büyütmek için Toblerone portföyümüz, pazarlamamız ve üretimimiz genelinde inovasyona yatırım yapmaya devam ediyoruz. Bunun bir parçası olarak Toblerone arşivlerinden daha fazla ilham alan ve kurucumuz Tobler’in imzasını taşıyan ayırt edici yeni bir Toblerone yazı tipi ve logosunu içeren güncellenmiş ambalaj aracılığıyla gelişmiş bir görsel kimlik ortaya çıkıyor. Bern, tarihimizin önemli bir parçası ve gelecekte de öyle olmaya devam edecek.

Birçok marka zaman zaman imaj değişikliğine gidiyor ve yeni logolarla ürünlerini piyasaya sürüyor. Bu değişiklikler bazen geçici bazen ise kalıcı olabiliyor. Toblerone da üretim bandında yaptığı konum değişikliği dolayısıyla imajında yeniliğe gitmek durumunda ve artık çok daha farklı bir görünüme sahip olacak. Hem kendisi hem paketi hem de logosuyla ‘’dağ’’ imajı çizen İsviçre çikolatası artık çok daha ‘’konumdan bağımsız’’ unsurlarla raflardaki yerini bulacak ve tüketicisiyle buluşacak.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir