DİĞER

TÜKETİME ÖVGÜ-MARKA HİKAYELERİ: LC WAIKIKI

Bir Fransız markası olarak 1988 yılında kurulan, daha sonra Tema Tekstil tarafından lisansı satın alınan ve 97 yılında ise tüm hakları satın alınarak bir Türk şirketine dönüşen LC Waikiki’nin geçmişten günümüze marka yolculuğunun anlatıldığı bu podcast bölümü, markanın bugünkü konumuna gelirken yaşadığı dönüşümleri kapsamlı bir şekilde ele alınıyor. Bir çocuk mağazası olarak yolculuğuna başlayan LCW’nin maymun logolu tasarımlarından LCW Home koleksiyonuna kadar uzanan serüveninde, zaten popüler olan markanın dijital kültüre ayak uydurarak yaptığı iş birlikleri sayesinde bilinirliğinin daha da arttığı ve geniş kitlelere hitap ederek dünya çapında bir marka haline geldiği aktarılıyor.

Sunucu: Hande Aydın & Hakan Şık
Yıl: 2021
Kanal: Spotify - Apple Podcasts - Youtube

MÜZİK SEKTÖRÜNDE TELİF

Müzisyen ve Teknoloji Avukatı Damien Riehl’in TED konuşması, telif hakkı yasalarının mevcut durumuna odaklanıyor. Riehl konuşmasında, mevcut telif hakkı yasalarının gelecekteki müzik üretimini ve insan yaratıcılığını sınırlayabileceğini öne sürüyor. Müziğin sadece 8 notadan oluşan bir matematiksel denklem olduğunu ve bu sınırlı denklemin zaman zaman telif hakkı ihlaline yol açabileceğini aktarıyor. Riehl konuşmasında, bilinçsiz kopyalama yoluyla oluşan melodilerin engellenmesi adına bir arkadaşıyla geliştirdiği bilgisayar programından da bahsediyor. Konuşmayı YouTube’da ‘’Copyrighting all the melodies to avoid accidental infringement | Damien Riehl’’ başlığıyla bulabilirsiniz.

Konuşmacı: Damien Riehl
Yıl: 2020
Kanal: YouTube

CRAZY MACHINES GOLDEN GEARS

İçinizdeki mucidi çıkarmak için çılgın makineler yapmaya hazır mısınız? Telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden oynanabilen bu oyunda kullanabileceğiniz birçok araç ve gereç bulunuyor. Oyunda patlayıcı, balon, konveyör, ayna, top ve benzeri araçlarla size verilen görevleri tamamlamak için çeşitli makineler yapmanız gerekiyor.

Oyun Adı: Crazy Machines Golden Gears
Destekleyen Platform: Android, IOS, Windows

SOYUT DÜŞÜNCE: TASARIM SANATI

New Yorker Dergisi’nin kapaklarını ve Instagram eskizlerini çizen İllüstratör Christoph Niemann, Nike için çığır açan tasarımlar yaratan Tinker Hatfield, kelimeleri resme dönüştüren Grafik Tasarımcı Paula Scherin gibi 8 ünlü tasarımcının hikayesini ve ilham kaynağını anlatan bu belgesel serisini Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Program Adı: Soyut Düşünce: Tasarım Sanatı
Yayın Platformu: Netflix

BARIŞ ÖZCAN

Marmara Üniversitesi Hukuk Bölümü’nden mezun olan Barış Özcan mezun olduğu alan yerine daha çok sanat, tasarım ve teknoloji yolunda ilerlemiştir. THY, Türk Telekom, NYMag, Apple, Adobe ve LinkedIn gibi firmalara danışmanlık ve sosyal medya hizmeti vermiştir. Kendisinin Youtube üzerinde toplam 1.500.000’den fazla abonesi bulunmakta olup 90 milyondan fazla izlenme sayısına ulaşmıştır. Kanalına yüklemiş olduğu video içerikleriyle tasarım, teknoloji ve sanatı basit anlatımlarla eğlenceli hale getirerek faydalı bilgiler sunuyor.

Youtube Kanal Adı: barisozcan
Abone Sayısı: 1.500.000

MONOPOLY EMPIRE

Dünyanın önde gelen markaları ile en sevilen aile oyununu oynamaya ne dersiniz? Klasik Monopoly anlayışının ve emlak dünyasının dışına çıkarak iş hayatına uzanan bir oyun tecrübesi. Dünyanın en büyük markalarının yer aldığı Monopoly Empire’da reklam panolarını Coca Cola, X-BOX, Mc Donalds, Samsung gibi dünyaca ünlü markalarla doldurarak birinciliğe oynayın.

Üretici firma: Hasbro
Oyuncu sayısı: 2-6
Yaş: +8

KİM BULDU, NASIL BULDU?

Kim buldu, nasıl buldu? Programı NTV Radyo’da Günnur Öztürk tarafından hazırlanan eğlenceli bir içeriğe sahip. Karakutudan poşet çaya, Leonardo Da Vinci buluşlarından tüfeğin icadına kadar farklı alanlarda birçok buluşun ilgi çekici hikayesi sizi de etkisi altına alacak.

Radyo: NTV Radyo
Program Adı: Kim Buldu Nasıl Buldu
Yayın Tarihi: Hafta içi her gün

DÜNYAYI DEĞİŞTİRECEK FİKİRLER

Daha iyi bir dünya için hayal kurun, NTV Radyo’da yayınlansın! NTV Radyo’nun yeni başlayan programında, “Daha İyi Bir Dünya İçin” bir fikri olabileceğini düşünen bilim insanı - öğrenci - sanatçı - gazeteci - memur ya da ev kadını herkese mikrofon tutuluyor, hayalleri soruluyor. Hayaller projelendirip anlatılıyor. Zamanda yolculuk hayali de var, çamur parkı hayali de. Bir buçuk dakikaya sığan hayaller NTV Radyo’da yayınlanıyor ve yayınlandıktan sonra podcast olarak web sitesine yükleniyor.

Radyo Kanal: NTV Radyo
Program Adı: Dünyayı Değiştirecek Fikirler
Program Saati: 15:20

BLUR - THE MAGIC WHIP

Alternatif rock müziğinin önemli temsilcilerinden İngiliz müzik grubu Blur, 12 senelik sessizlikten sonra yeni albümünü çıkardı. 1989 yılında Londra’da kurulan grup son olarak 2003 yılında “Think Tank” albümünü yayınlamıştı. Bütünüyle güzel olan albüm, rahat dinlenebilen bir olgunluk albümü. Albümün kapağındaki uzak doğu motifleri ve albüm kayıtlarının Hong Kong’ta yapılmış olması, albümün uzak doğu konseptli bir çalışma olduğunu da gösteriyor. Pek çok kişinin “Woo Hoo” olarak bildiği “Song2”, Blur grubunun en beğenilen ve popüler parçalarından biri. Grubu sadece bu şarkı ile tanıyanların “The Magic Whip” albümünü de dinlemelerini tavsiye ederiz.

Share