KİTAP

AÇIKLAMALI AVRUPA PATENT SÖZLEŞMESİ

1994’teki ilk baskısından bu yana her yıl güncellenerek yayımlanan, Avrupa Patent Sözleşmesi’ni madde madde irdeleyerek Avrupa Patent Ofisi nezdindeki uygulamalar için gerekli bilgileri sağlayan ve ilgili içtihatlara da atıfta bulunan “Açıklamalı Avrupa Patent Sözleşmesi”, Avrupa patent vekilleri için vazgeçilmez bir referans kitap niteliğinde. Avrupa patent hukukuna dair çok satan kitaplardan biri olan bu yayın, Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından Avrupa Patent Vekilliği Sınavı hazırlığı için kullanılacak dokümanlar listesinde ilk kitap olarak önerilmekte.

Yazar: Derk Visser
Yayın Yılı: 2021
Sayfa Sayısı: 876

SINAİ MÜLKİYET HAKLARI UYGULAMALARI SERİSİ

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan ile sektör uzmanları tarafından ortaklaşa hazırlanan fikri sınai mülkiyet mevzuatını ele alan seri yayımlandı. Seri; marka, patent, tasarım gibi tescil alanları hakkında kapsamlı bilgi sunuyor. Sette yer alan her kitapta; alanında uzman kişilerce bir sınai mülkiyet dalı inceleniyor.


Yazarlar:
Prof Dr. Habip ASAN, Önder Erol ÜNSAL, Gülsevi Esra BAL, Gonca ILICALI
Dr. Ayben Işılay ÖZDOĞAN,
Erman VATANSEVER

SİZ DE BULUŞ YAPABİLİRSİNİZ

Buluşların nasıl yazılı hale getirileceği ve fikirlerin nasıl ifade edilebileceği konusuna ışık tutan M. Kaan Dericioğlu’nun yeni kitabı “Siz de Buluş Yapabilirsiniz – Patent El Kitabı” raflarda yerini aldı. Arka kapak metnindeki “Herkes mucit olabilir, herkes buluş yapabilir.” sözüyle de dikkat çeken kitap, patent başvurusu alanında halkı cesaretlendirmeyi ve fikirlerin yolunu açan bir kılavuz olmayı hedeflemekte.

Sayfa Sayısı: 268
Yazar: M. Kaan Dericioğlu
Yayınevi: Akılçelen Kİtaplar

modern-ekonomi

MODERN EKONOMİYİ ŞEKİLLENDİREN ELLİ İCAT

İnsanlık tarihinin en başından günümüze kadar icat edilen her şeyi düşünün; aklınıza gelen her şeyi; ne zaman, kim tarafından ve nasıl icat edildiğini düşünün. Bu soruların yanıtı elbet bir şekilde bulunabilir ancak gramofonun müzik piyasasındaki dengeleri nasıl bozduğu ya da Amerika’yı şekillendiren büyük gücün dikenli tel olması gibi gizemli ve su yüzüne çıkmamış bilgiler yalnızca bu kitapta yazıyor.

Sayfa Sayısı: 384
Yazar: Pegasus
Yayınevi: Tim Harford

MARKA HUKUKUNDA TANINMIŞ MARKANIN SULANDIRMAYA KARŞI KORUNMASI

Marka hukuku kapsamında yıllardır süregelen benzerliğe ve karıştırılma ihtimaline karşı korumanın yanı sıra “sulandırmaya karşı marka koruma” konusunu ele alan Dr. Gül Büyükkılıç, özel korunan markaların yani diğer bir anlamıyla tanınmış markaların, günümüzde karşılaştıkları problemlerin çözme yöntemlerini ve savunma tekniklerini ele alıyor.

Sayfa Sayısı: 760
Yazar: Dr. Gül Büyükkılıç
Yayınevi: On iki levha

BİLGİ EKONOMİLERİNDE AR-GE İNOVASYON ve PATENT

Dört bölümden oluşan kitap AR-GE, inovasyon ve patent alanlarına ilgi duyanların faydalanabileceği bir kaynak olarak raflardaki yerini aldı. Cem Işık tarafından kaleme alınan kitapta bilgi ekonomilerinde rekabet üstünlüğü oluşturulmasına etki eden AR-GE, inovasyon ve patent kavramlarının ekonomik analizi oldukça aydınlatıcı bir şekilde anlatılıyor. İçinizdeki mucidi çıkarmak için çılgın makineler yapmaya hazır mısınız? Telefon, tablet ve bilgisayar üzerinden oynanabilen bu oyunda kullanabileceğiniz birçok araç ve gereç bulunuyor. Oyunda patlayıcı, balon, konveyör, ayna, top ve benzeri araçlarla size verilen görevleri tamamlamak için çeşitli makineler yapmanız gerekiyor.

Sayfa Sayısı : 120
Yayınevi: Nobel Akademik Yayıncılık
Yazar: Cem Işık

ELON MUSK: TESLA, SPACEX ve MUHTEŞEM GELECEĞİN PEŞİNDE

Onu tanımayan hala kaldı mı bilmiyoruz ama Elon Musk’ın sıra dışı başarı hikâyesi herkes için motivasyon kaynağı. Bu kitap; genç bir girişimcinin şirketleri ile dünyadaki otomotiv, uzay-havacılık ve enerji sektörlerindeki yerleşik düzene meydan okumasını ele alıyor. Hayatını, yoluna çıkan engelleri ve büyük başarılarını Vaslee Vance’in kaleminden bu kitapta bulabilirsiniz.

Sayfa Sayısı: 464
Yayınevi: Buzdağı Yayınevi
Yazar: Ashlee Vance

MARKA BİRLEŞMELERİ

Genel itibarıyla üç bölümden oluşan kitap, markalaşma ve marka yönetimi konuları ile başlayıp marka birleşmeleri ve bu birleşmenin tüketici tarafından etkilerini ele alıyor. Satın alma sürecinde tüketicinin karar mekanizmasını etkileyen durumlar ve bu durumlarla karşılaşılması durumunda uygulanabilecek öneriler ile her marka sahibinin faydalanabileceği bir içerik olarak raflardaki yerini aldı.

Sayfa Sayısı: 277
Yayınevi: Gazi Kitabevi
Yazar: Dr. Bülent Özsaçmacı

MARKA OLMAK İSTİYORUM

Kendi alanınızda ya da herhangi bir alanda marka olmak istiyorsanız Michael Port’un “Book Yourself Solid” sistemi ufkunuzu açacak bir rehber niteliğinde. Söz konusu sistem hakkında yapılan yorumlar, mutluluk, müşteri ve kazanç üçgeninde en etkili yol olduğu ve pozitif dönüşümü başlattığı yönünde. Fikirlerini gerçeğe dönüştürmek isteyenlere duyurulur.

İlk Baskı Yılı: 2017
Sayfa Sayısı: 440

STRATEJİK MARKA YÖNETİMİ

Dijital çağda, her şey çok hızlı şekilde değişiyor ve dönüşüyor. Kısacası nedir yerine nasıla odaklanmanın vakti geldi de geçiyor. Hem marka yöneticileri hem de markalar artık “markalaşmak nedir?” sorusu ile ilgilenmeyi bırakıp “markalaşmak ama nasıl?” sorusuna yoğunlaşmalıdır. İşte bu kitabın yazılış amacı, nedirleri nasıla çevirmek olduğu kadar, dijital ağırlıklı stratejik marka yönetimi ile ilgili bilgi, ipucu ve trendleri aktarmaktır.

Yazar: Mürsel Ferhat Sağlam
Yayınevi: Dikeyeksen
Sayfa Sayısı: 188
İlk Baskı Yılı: 2017

GELECEĞİ KEŞFEDENLER

Geleceği Keşfedenler, makinelerin insanların zihin dünyasına ortak olacağı bir geleceği hayal ederek yola çıkmış ve adım adım içinde yaşadığımız dijital çağı inşa etmiş dâhilerin, yenilikçilerin, hackerların, girişimcilerin hikayesi. Kimdi bu insanlar? Kafaları nasıl çalışıyordu? Hikaye, ilk yazılımcı kabul edilen Ada Lovelace ile başlıyor ve Charles Babbage, Alan Turing, John Von Neumann, Robert Noyce, Bill Gates, Steve Wozniak, Steve Jobs, Larry Page gibi pek çok etkileyici şahsiyetle devam ediyor.

Yazar: Walter Isaacson
Yayınevi: Domingo Yayınevi
Sayfa Sayısı: 520

MARKANIZI NASIL PİŞİRİRSİNİZ?

“Yemek yapmayı seviyorsanız, kendi markanızı yaratmayı daha çok seveceksiniz” sloganıyla yola çıkılan kitapta kendi işini yapmak ya da kendi markasını yaratmak isteyen girişimciler, özellikle de kadın girişimciler için birçok tarif yer alıyor. Başarının olmazsa olmaz kriterleri eğlenceli yemek tarifleri ile okuyuculara sunuluyor. Bu kitapta lezzetli bir mücver tarifi okurken kendinizi bir anda SWOT analizi yaparken bulabilirsiniz!

Yazar: Banu Samancı
Yayınevi: CEO Plus
Sayfa Sayısı: 280

BİLİMİN ÖNCÜLERİ

Onlar, insanlığın gerçeği arayışında, düşüncesinin önündeki engelleri yıkıp geçtiler. Onlar, insanlığın evreni ve doğayı algılayışını kökten değiştirdiler. Onlar evrenin sırlarına ermemizi sağladılar. Onlar bizi atomun sırlarıyla tanıştırdılar. Onlar bilimi yarattılar. Bilimi yaratan öncü bilim insanlarının, yaşam öyküleri ve bilime kattıkları eklenerek oluşturulmuş bilim tarihi kitabı.

Yazar: Cemal Yıldırım
Yayınevi: Bilim ve Gelecek
Sayfa Sayısı: 204

MARKA KAHRAMANLARI

Bu çalışmanın birinci bölümünde; marka kavramı, marka bileşenleri, marka yönetimi, markanın pazarlama faaliyetleri açısından önemi ve özellikleri kavramsal açıdan ele alınmış ve incelenmiştir. İkinci bölümde; stratejik marka yönetiminde önemli bir iletişim aracı olarak maskot kullanımı ve önemi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu bölümde, maskot kavramının tanımı, tarihçesi açıklanmaya başlanmış ve pazarlama açısından maskot işlevleri, marka algısı, maskot yönetiminin marka iletişimi konuları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde; marka yönetimi, marka değeri ve marka farkındalığı yaratmada marka algısı çerçevesinde maskot kullanımına bakış ve ülkemizden marka olma yolunda maskot uygulama örnekleri incelenmiştir.

Yazar: Harun Emre Karadağ
Yayınevi: Detay Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 178

LOGO DESIGN LOVE

Logo çalışmalarını anlatan pek çok kitap var; ancak bu kitap diğerlerinden biraz farklı. Sırlarla dolu iş dünyasını anlamak ve onların ne istediğini bilmek adına tasarımcılar ve müşteriler için adeta bir yol gösterici olan bu kitap markaların ardındaki büyük logoların tasarımlarını ele alıyor. Anlatımı akıcı ve öz olan bu kitapta, tasarımcı jargonu çok az yer alıyor. İkonik marka kimlikleri oluşturmak için güzel bir rehber.

Yazar: David Airey
Yayınevi: New Riders
Sayfa Sayısı: 198

DERİNLİĞİNE MARKA

Türkiye üretmesini bilen bir ülke. Bilmediğimiz şey ürettiklerimizi değerli kılabilmek. Ürettiklerimizi değerli kılmanın karşılığı, yaratılacak artı değerde saklı. Refah için bu artı değere şiddetle ihtiyacımız var. Günümüzde artı değer finansal manipülasyonlar ile değil, pazarlama çabaları ile sağlanıyor. İşte bu çabaların tamamına marka diyoruz. Markaya derinlik kazandırma, sürdürülebilir bir marka yaratmanın formülleri, markayı etkileyen tüketici davranışları ve daha pek çok konu hakkında girişimcilerin ihtiyacı olan tüm bilgiler bu kitapta toplandı. Yarının dünyasında yerini sağlama almak isteyenler, Türkiye’nin en önemli marka stratejistlerinden Muhterem İlgüner’in kaleme aldığı Derinliğine Marka’yı mutlaka okumalı, kitaptaki doğruları hızla uygulamaya geçirmeli. Çünkü “Bugün çok büyük bir hızla dün oluyor. Yarın da bugün.”

Yazar: Muhterem İlgüner
Yayınevi: Markating Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 285

İNOVASYON SEFERİ

İnovasyon her kuruluş için son derce önemlidir. Ancak inovasyon projelerinin birçoğu kötü çıkış yapar ve yüzde sekseni asla pazara ulaşmaz. İnovasyon Seferi, 15 hafta sürecek olan özel bir yöntemle başarılı inovasyonlar başlatmanın formülünü veriyor. Avrupa, Kanada, Hindistan, Rusya ve Çin’deki yolculuğunu tamamladıktan sonra rotasını şimdi Türkiye’ye çeviren FORTH metodu, Alexander Osterwalder’in iş modeliyle ilgili olarak geliştirdiği tuvalinin görsel ve sistematik yaklaşımını sunuyor. Tarihi keşiflerin hikâyeleri, alıntılar, şemalar, vakalar, kontrol listeleri, formatlar ve inovasyon haritalarıyla dolu olan İnovasyon Seferi, başarılı inovasyonlar başlatmak için ilham veren bir görsel alet takımı. Hedefinde ise inovatörler var: müdürler, danışmanlar, girişimciler ve liderler.

Yazar: Gils van Wulfen
Yayınevi: Optimist
Sayfa Sayısı: 246

MARKA YÖNETiMi

Herkesin herkesten ve her şeyden kolayca vazgeçtiği bir çağdan bahsediyoruz. Sadakatin zihnen tasarlanmış bir “vazgeçme” fikri olduğunun kabul edildiği bir çağ bu. Herkesin ve her şeyin “harcanabilir” olduğu zamanlar bunlar. Sadakat keşke “inkâra dönüşmenin eşiğinde aşkın inkârı” olsaydı, ama sadece kişilerden vazgeçmiyoruz ki! Nesnelerden vazgeçiyoruz. Prensiplerden vazgeçiyoruz. Sözlerden, kurallardan, ideolojilerden, doğadan, hayallerden vazgeçiyoruz. Ve de markalardan… Ancak vazgeçilmez olanlar da var. Doğum günü hamburgeri olanlar gibi! Peki, böylesi bir sadakat peşinde koşan “masum” marka yöneticisi ne yapar ki? Vazgeçmenin vazgeçilmez olduğu bu garip çağda, marka yönetiminin tüm prensipleri bu kitapta

Yazar: Uğur Batı
Yayınevi: Alfa Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 440

STEVE JOBS GiBi DÜŞÜNMEK

En büyük çağdaş inovasyonculardan biri olan Steve Jobs, bilişim ve müzik endüstrilerinde dönüşüm gerçekleştirerek bize çağdaş dünyanın en çok arzulanan teknolojilerini getirdi. Arkadaşı Steve Wozniak ile 1976’da Apple’ı kuran ve her zaman kötü durumlardan olabildiğince iyi sonuçlar çıkarmayı bilen Steve Jobs, 1985’te Apple’dan kovuluşunu CGI şirketi Pixar’ı satın almak için bir fırsat olarak kullandı. Sonra da 11 yıllık aranın ardından Apple’a dönüp orayı dünyanın en çok sevilen şirketlerinden birine dönüştürdü. Bu başına buyruk iş adamının görüşlerini ve itinayla bilenmiş becerilerini bir araya getiren bu kitap, “Steve Jobs Gibi Düşünmek”, okuru Steve Jobs’dan ilham almaya ve dünyaya bir dâhinin gözlerinden bakmaya davet ediyor. Bu kitapta cesaret alacak çok şey var çünkü Jobs, uyumsuzların ve isyankârların dünyayı değiştirmekten korkmayarak “insanlığı ileri götürdüğüne” inanan bir adamdı; hatalarına rağmen her zaman kendinden umulanı yapabilen cesur, cüretkâr bir iş adamıydı. Siz de Steve Jobs gibi düşünebilirsiniz.

Yazar: Daniel Smith
Yayınevi: NTV/Biyografi Dizisi
Sayfa Sayısı: 176