DÜNYA FİKRİ MÜLKİYET ÖRGÜTÜNDEN FOTOĞRAF YARIŞMASI

Geleneksel ve kültürel unsurlar deyince aklınıza ne gelir? Yerel toplulukların ve hakların karakteristik özelliklerini yansıtan, onların yaşanmışlığını ve ritüellerini bizlere ‘’çıtlatan’’ hangi ögeler vardır sizce? WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü) düzenlediği yarışma ile bize kültürel ögeleri ve bu ögelerin fikri mülkiyetle ilişkisini hatırlatıyor.

WIPO, geleneksel bilginin önemini vurgulayan bir fotoğraf yarışması duyurdu. Yarışma, ’Yerli Halklar ve Yerel Toplulukların Genç Üyeleri’’ temasıyla kültürel mirasın fotoğraflanmasını, ifade edilmesini ve öneminin vurgulanmasını amaçlıyor. WIPO’nun bu yarışmayı düzenlemekteki bir başka motivasyonu ise yerel halklara ait unsurların bilinir ve görünür hale getirilmesi. Tabii yarışmayı düzenleyen organizasyon, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü olunca yarışmanın odağında fikri mülkiyet de yer alıyor. WIPO, bu yarışmayla ‘’yaratıcı ürünlerin korunmasında telif hakları koruması ve kültürel ifadelerin mülkiyet hakkıyla ilişkisi’’ konularında farkındalık oluşturuyor.

Fotoğraf yarışması, ‘’Kültürümüzü nasıl giydiğimiz hikayelerimizi nasıl anlattığımızdır.’’ gibi dikkat çeken bir söylem üzerine kurulmuş. Bu söylem, ‘’giysilerin, takıların, tekstil ürünleri veya ayakkabıların kültürel kimliği yansıtan ve geleneksel bilgiyi yaşatan birer unsur olmasına’’ dayanıyor.

Yarışmaya, WIPO’ya üye devletlerde bulunan yerel toplulukların genç üyeleri katılabiliyor. Katılım için çevrim içi ortamda başvuru yapılması gerekiyor.

Kültürel mirasını fotoğraflayarak yarışmaya katılmak isteyenler, WIPO’nun başvuru sayfasına giriş yapıp bir profil oluşturuyor. Ait olduğu topluluk hakkında kısa bir bilgilendirme hazırlıyor ve kayıt aşamaları tamamlandıktan sonra fikri ürününü sisteme yüklüyor. Bu noktada dikkat edilmesi gereken konu hazırlanan materyallerin dili. WIPO, sistemdeki bilgilerin Arapça, Çince, İngilizce, Fransızca, Portekizce, Rusça veya İspanyolca dillerinde hazırlanması gerektiğini belirtiyor.

Yarışmaya katılım ise ücretsiz. Sisteme, yarışmaya girmek istediği fotoğrafını yükleyen kişiler, yarışma katılım koşullarını kabul etmiş sayılıyor. Yarışmaya son katılım tarihi 2 Temmuz 2023, kısa listeye girmeye hak kazananların açıklanma tarihi 2 Ekim 2023, kazananların açıklanma tarihi ise 2 Kasım 2023 olarak duyurulmuş.

Seni sen yapan, kültürünü geçmişten alıp yarınlara taşıyan geleneksel bilgi ve motifleri yaşatmak istiyorsan sen de yarışma detaylarını incelemeli ve uluslararası alanda öneme sahip bu keyifli yarışmada yerini almalısın. Son tarihi kaçırmamak için detayları incelemeye hemen başlayabilirsin: Yarışma detayları için tıkla.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir