ŞAHLANMIŞ AT FİGÜRÜYLE TANIDIĞIMIZ FERRARI LOGOSU

Araba tutkunlarının favorilerinden Ferrari’nin logosundaki şaha kalkmış atı, neredeyse herkes biliyor. Bu logoda hem at sembolünün hem de sarı renginin bir anlamı var. Ayrıca logoda yer alan ”S” , ”F” harfleri de bize markanın ortaya çıkışıyla ilgili ipucu veriyor. İşte Ferrari’nin logo hikayesi

Ferrari araçlarının logosunda yer alan şaha kalkmış atın tarihi, 1. Dünya Savaşı’ndaki bir isme dayanıyor. 1. Dünya Savaşı savaşında pilotluk yapan Francesco Barracca, uçaklarında Ferrari’deki gibi şaha kalkmış at sembolü kullanıyor. O dönem 34 hava zaferiyle ödüllendirilen Barracca, halk tarafından bir ulusal kahraman haline geliyor. Barracca, 1918 yılında İtalya’da hayatını kaybediyor. Fakat onunla bir sembolleşen bu figür, ileride Ferrari’ye ilham olmak üzere yaşamaya devam ediyor. Ferrari logo hikayesi de Barraca ile zaman içerisinde ilişkili hale geliyor.

ferrari logo hikayesi

Ferrari, Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kuruldu, ayrı bir araba üreticisi haline geldi.

Önce yarış takımı sonra araba üreticisi oldu:

1929 yılında Alfa Romeo’nun yarış takımı olarak kurulan Ferrari, 1947 yılında araba üreticisi olarak ayrı bir varlık kazanıyor. Markanın kurucusu Enzo Ferrari ise bu dönemde Barracca’nın at figüründen ilham alıyor. Savaş pilotunun ailesi, Enzo Ferrari’ye ‘’kendi oğullarının kullandığı at figürünü kullanmasının ona şans getireceğini’’ söylüyor. Böylece başarısıyla bugüne kadar gelip araba tutkunlarının rüyalarını süsleyecek o logonun bir parçası tamamlanıyor. Ayrıca logoyu oluşturan bileşenlerden olan renkler de birer anlama sahip. Arka fondaki sarı renk, Enzo Ferrari’nin doğduğu İtalya şehri Modena’nın renklerini temsil ediyor. Logonun üst bölümündeki yeşil, beyaz, kırmızı çizgiler, İtalya bayrağında yer alan ulusal renkleri sembolize ediyor.

Birçok detayın bir araya gelerek oluşturduğu sentez: Ferrarı logo hikayesi

Ayrıca bu at sembolünün hemen altında ‘’S’’ ve ‘’F’’ harfleri yer alıyor. Bu harfler ise ‘’Scuderia Ferrari’’ yani ‘’Ferrari Takımı’’ anlamına geliyor; Ferrari’nin 1929 yılında kurulan yarış takımını ifade ediyor. Ferrari, ilk olarak Alfa Romeo’nun bir yarış takımı olarak kuruldu. Fakat daha sonra araba üretimine başladı. Logoda yer alan ‘’S’’ ve ‘’F’’ harfleri de markanın yarış takımı olan ‘’Scuderia Ferrari’’nin baş harfleri.

Eskilere dayanan logo hikayesiyle ilgi çeken Ferrari Bugün göz alan kırmızı rengiyle, Formula 1 yarışlarındaki konumuyla ve birçok kişinin hayalindeki araba markası oluşuyla ilgi çekmeye devam ediyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir