FORD’DAN BORCU ÖDENMEYEN ARAÇLARA PATENTLİ ÇÖZÜM

Son yıllarda otomobil fiyatları cep yakmaya başladı. Araç sahibi olmak isteyen çoğu kişi ciddi bir borç altına giriyor. Ayrıca yüklü kredi taksitleri ödüyor. Dolayısıyla ödemesi hiç de kolay olmayan bu taksitler gecikebiliyor. ABD merkezli otomotiv şirketi FORD bu duruma patent başvurusu yaptığı bir sistemle çözüm getirmeye hazırlanıyor.

Ford'dan Patentli Çözüm

Ford taksiti ödenmemiş araçlara geliştirdiği patent ile uzaktan müdahale edebilecek.

Araba taksitinde patentli çözüm:

Bilindiği üzere otomobiller artık çok daha otonom ve uzaktan kontrole müsait. Aracın başında bir ekip olmasına ihtiyaç duyulmadan teknik sorunlara uzaktan erişimle müdahale sağlanabiliyor. Araç sahibi mobil cihazı üzerinden aracıyla ilgili birçok detaya da erişebiliyor. Ford, bu uzaktan erişim imkanını kullanarak borcu ödenmemiş araçları kullanıma kapatmayı planlıyor. Şirketin “Aracın geri alınmasına ilişkin sistem ve yöntemler” isimli patenti, borcunu ödemeyen kullanıcının çeşitli sorunlarla karşılaşmasını kapsıyor. Borcunu ödemeyen araç sahipleri önce multimedya sistemi, navigasyon, klima ve koltuk ısıtma gibi özelliklere erişimini kaybediyor. Bu engeller üzerine borç erteleme devam ederse araç kullanım dışı kalacak. Bu aşamalı yöntem sayesinde borcunu ödemeyen araç sahipleri, önce hayati olmayan özellikleri kaybediyor sonra da arabasının kilidini açamıyor, yerinden hareket ettiremiyor ve sahip olduğu araç işlevsiz hale geliyor.

Borcunu ödemeyen Ford araç sahipleri önce aracın bazı özelliklerini kullanamayacak. Borç erteleme devam ederse kilidi dahi açamayacak. Araç kendini otonom şekilde icra dairesine çekecek.

Eğer araç sahibi, kredi borcunu öderse araç kullanıma açık hale geliyor. Fakat ödememeye devam eden kullanıcılar için çok ilginç bir yöntem daha planlamış. Bu patente göre borcu ödenmeyen araç bir süre sonra otonom şekilde icra dairesine gidebiliyor. Sahip olduğunuz Ford, size bağlı olmadan ve icra görevlileri gelmeden gerekli birimlere deyim yerindeyse ”teslim oluyor”. Kullanım dışı kalan bu araçlar, hasar olması durumunda otonom olarak en yakın hurdalığa gidiyor. Böylece araç kalıcı olarak kendini kilitleyebiliyor.

Henüz başvuru aşamasında olan bu patentle ilgili sürecin nasıl devam edeceği şu an belirsiz. Eğer bu sistem uygulamaya geçerse araç alım satımı ve ödeme süreçlerinde yepyeni bir dönem başlayabilir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir