HAILEY BIEBER’A MARKA İHLALİ GEREKÇESİYLE DAVA AÇILDI

Ünlü model Hailey (Rhode) Bieber, yakın zamanda ikinci ismini taşıyan “Rhode” isimli cilt bakım markasını duyurdu. Model, markasını piyasaya sunduktan bir süre sonra bir marka ihlali davası ile karşılaştı.

Davacı taraf 2014 yılında kurulan Los Angeles merkezli bir giyim firmasıydı. Davada Hailey Bieber’ın ikinci adını marka olarak kullanmasını derhal bırakması talep edildi. Davacı taraf konuyla ilgili yaptığı açıklamada ise ‘’işlerini korumak için buna mecbur kaldıklarını’’ belirtti.

Purna Khatau ve Phoebe Vickers tarafından kurulan Rhode isimli markanın ciddi bir pazar payına sahip olduğu belirtiliyor. Markanın lüks perakendecilerde satışa çıktığı, bu yıl en az 4,5 milyon dolar ciro yapmasının beklendiği de söyleniyor. Ayrıca Rhode isimli giyim markasının Beyoncé, Rihanna ve Tracee Ellis gibi ünlü isimler tarafından da tercih edildiği söylenmekte. Giyim markasının sahip olduğu bu konum, firma sahiplerini marka haklarının ihlal edileceği konusunda endişelendiriyor. Ayrıca marka değerinin zarar görme ihtimalini de beraberinde getiriyor. Üstelik davacı firmanın iddiasına göre Hailey Bieber’ın giyim ürünleri için de marka başvurusu yapmış olması bu ihtimali kuvvetlendiriyor. Giyim markasının avukatı konuyu Bieber’ın hayran kitlesi üzerinden değerlendiriyor. ‘’Bieber’ın takipçilerinin büyüklüğü ve pazarlamasının viralliğinin, Rhode markasına ani ve onarılamaz zararlar vereceğini’’ belirtiyor.

Rhode giyim markasının konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeler yer alıyor:
“Küresel bir marka olsak da hala genç ve büyüyen bir şirketiz ve ilgili ürünleri satmak için şirketimizin adını kullanan Hailey’nin muazzam ünlü statüsü ve büyük hayran kitlesi üzerine kurulduğunu aynı ibareli marka yüzünden 9 yıllık emeklerimiz ve fedakarlıklarımızın ürünü olan markamızın zarar göreceği barizdir.”

İlgi çekici olan bir diğer konu ise ünlü modelin zamanında aldığı olumsuz dönüşe rağmen markayı kullanmış olması. İddiaya göre ünlü model, “Rhode” markasının isim haklarını doğrudan satın almak için 2018 yılında harekete geçmiş. Fakat marka sahipleri Khatau ve Vickers bu talebe olumsuz dönüş yapmış. Bakalım Hailey Bieber’ın bir sonraki hamlesi ne olacak?

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir