HALKALARIN ASIRLIK HİKÂYESİ

Farklı birçok markadan ilham alan ve dinamik bir hikâyeye sahip olan Audi markasının logo hikâyesi de en az marka hikâyesi kadar efsanevi.

Nedir bu dört halka?

Audi markasının tarihine kısa bir yolculuk yaptığımızda; August Horch adlı bir mühendis çıktı karşımıza. Küçükken demircilik mesleğini öğrenen, sonrasında ise dönemin en kaliteli Alman otomobil firmalarından biri olan Carl Benz’de (Mercedes Benz üretimi yapan firma) çalışan Horch, 1899 yılında Köln’de kendi motorlu taşıt tamirhanesini açtı ve 1901 yılında ilk otomobili üretti. Kendi adını verdiği “Horch” markasıyla üretime başlayan Horch, bir süre sonra yönetim ve denetim kuruluyla fikir anlaşmazlıklarına düştü ve kendi kurduğu firmasından ayrılma kararı aldı.

Yeni bir firma kurması çok sürmedi ancak eski kurduğu firma, soy isminden oluşan markayı kullanmaya devam ettiğinden yeni bir marka bulması gerekiyordu; o da soy isminin Latince karşılığı olan bir marka seçti: Audi!

1914 yılında faaliyete geçen şirket, kısa sürede yüksek başarılar elde etti ve büyük ün yaptı. Gelelim logodaki dört halkanın hikâyesine… Takvimler 1932 senesini gösterdiğinde Audi, DKW, Horch ve Wanderer birleşerek Auto Union firmasını kurdular. Zamanın ötesinde bir firma olmayı başaran Auto Union, kendisini oluşturan markaların özelliklerini bünyesinde topladı ve bu özellikler onu diğer markalara göre bir adım öne taşıdı.

Auto Union markasının logosunda yer alan halkalar ise, markayı oluşturan her bir firmayı temsil etti, ta ki 1969 yılına kadar. 1969 yılında Auto Union ile NSU güçlerini birleştirdi ve yeni bir marka ortaya çıktı; AUDI NSU AUTO UNION. Ancak görüldüğü üzere ismin fazla uzun olması ve Audi dışındaki markaların pasifleşmesi sonucunda marka, yoluna Audi ibaresi ve dört halkayla devam etme kararı aldı.

Günümüzde söz konusu logo, parlak krom versiyonuyla araçların üzerinde yer almaktadır. Ancak resmî web sitesinde, ilk kullanımı olan ve markaların birleşmesini temsil ettiği düşünülen siyah logo kullanılmaktadır.

Yıllardır unutulmayan meşhur Audi reklamında bahsedildiği gibi; bir otomobilden beklentiniz tasarımsa Alfa Romeo, sportiflik ise BMW, konfor ise Mercedes-Benz, güvenlik ise Volvo; hepsine sahip olmak isterseniz ise Audi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir