SİREN KIZININ EFSANEVİ HİKÂYESİ

Yeni kategorimiz olan “Logo Hikayeleri”nde merak edilen markaların logolarını mercek altına alacağız. Nereden gelmiş, neyi temsil ediyor, ne zamandır kullanılıyor gibi sorulara cevap bulacağız. Sizlerin de “Acaba bu markanın logo hikayesi nedir?” dediğiniz markalar olursa info@gossipdergi.com adresinden bize iletebilirsiniz. İlk logo hikayemiz dünyaca ünlü bir marka olan STARBUCKS.

Starbucks logosundaki Siren kızı ile tanışmaya ne dersiniz?
Elbette gerçekte böyle bir kız yok. Siren, iki adet kuyruğu bulunan mitolojik bir deniz kızı. Tek kuyruklu bir deniz kızı, sıradan bir deniz kızı iken iki kuyruklu deniz kızı ise yalnızca Starbucks’ın Siren kızı olabilir! 1971 yılında marka için Starbucks ismi seçildiğinde şirkete uygun bir logo bulunması gerekiyordu; markanın vizyonunu anlatan bir logo… Araştırma yapıldığı esnada Siren gravürüne rastladılar. Bu gravür denizi ve denizciliği anlatıyordu, kahve de denizden gelmişti, deniz aşırı yollardan… Aynı zamanda Starbucks’ın ortaya çıktığı Seattle kasabası, bir denizcilik kasabasıydı! Siren kızı ve kahve birbirine o kadar uymuştu ki, markaya mucizevi bir güç veriyordu. Bu güçle logoyu tasarladılar ve Siren kızı ortaya çıktı.

Logonun Tarihsel Gelişimi
Zamanla bazı farklılıklara uğrayan logo, aslında ilk başlarda biraz daha detay içeriyordu. Marka algısının yerleşmesi için logo, marka ile beraber kullanılıyordu. Gün geçtikçe Siren kızını görmeye o kadar alışıldı ki Starbucks markası kullanılmadan, logo tek başına kullanıldığında dahi hangi marka olduğu kolayca tahmin edilebilir bir hale geldi. Starbucks, markasıyla özdeşleşen özgün logosunun haklı gururunu yaşarken, gelecek yıllar Siren kızına neler katacak hep beraber göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir