KRAL ŞAKİR TANINMIŞ MARKA TESCİLİ ALDI

Kral Şakir, 23 Nisan 2016’da Cartoon Network Türkiye’de gösterime girmiş ve 7’den 70’e birçok kişi tarafından ilgi görmüş bir Türk çizgi dizisi. Seri aynı zamanda Cartoon Network Türkiye’nin ilk Türk ve kendi yapımı. Şakir’in ve ailesinin maceralarını anlatan bu yapımın tanınırlığını TÜRKPATENT onayladı. Peki tanınmış marka tescili nedir ve marka tescilinden farkı nedir?

Toplumun büyük bir kesiminin bildiği unsurlar, TÜRKPATENT’e gelen ‘’tanınmış marka’’ başvurularına konu oluyor. Bu marka türü ise bildiğimiz marka başvurusundan tanım olarak farklılık gösteriyor. Bir unsurun tanınır olması için faaliyet gösterdiği bölgede ciddi anlamda bilinirliğe sahip olması gerekiyor. Bu marka türünü ülkemizde bilinen birçok markayla örneklendirmek mümkün. Yakın zamanda bu tescil türünü almaya hak kazanan markalardan biri de Kral Şakir. 2016 yılında ilk gösterimi yapılan Kral Şakir’in Grafi2000 ekibinin ve Varol Yaşaroğlu’nun oluşturulduğunu biliyoruz.

Tescil başvurusunun sonucu geldi

Kral Şakir çizgi dizisinin marka tescil işlemleri 2016 yılında başladı. İsim, aynı sene marka tescili aldı. Takip eden yıllarda aynı isim için bir de ‘’tanınmış marka tescil başvurusu’’ yapıldı. Başvurunun ardından gelen kapsamlı araştırma sonucunda TÜRKPATENT, Kral Şakir markasının tanınırlığını onayladı. Daha önce GOssIP ekibine röportaj veren Varol Yaşaroğlu, yapımcısı olduğu karakterin tanınmışlığını sosyal medya hesabından duyurdu.

Kral Şakir’in tanınmışlık tesciline Grup Ofis imzası

Kral Şakir ve Varol Yaşaroğlu isimleri, birbirini çağrıştıran birer ikili. Bu nedenle Grup Ofis Marka Patent ekibi, Kral Şakir karakterinin tescil belgesini Varol Yaşaroğlu’na teslim etti. Çizgi dizisinin yaratıcısı Varol Yaşaroğlu, tanınmışlık tescili sürecinde Grup Ofis Marka Patent’le çalıştı. Yaşaroğlu aynı zamanda tescil belgesiyle ilk pozunu Türkiye’nin tek marka, patenti tasarım dergisi GOssIP’e verdi.

Sonuç olarak yaratılan bir markayı ya da karakteri, toplumun büyük bir kesimine tanıtabilmenin önemini görüyoruz. Bu nedenle oluşturduğumuz markanın, karakterlerin toplumdaki bilinirliğini sağlamak son derece önemli. 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir