TERSİNE POPÜLERLİK: SAVAŞ SONRASINDA MARKA LOGOLARI ETKİLENDİ

Bazı dönemlerde popülerleşen unsurların çok kısa süre içerisinde marka tescil başvurularına konu olduğunu yaygın olarak görüyoruz. Bazen bu popülerlik adeta ‘’tersine’’ işliyor ve marka başvurularına konu olmak yerine marka değerini düşürüyor. Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında Rus askeri araçlarının üzerinde gördüğümüz ‘’Z’’ sembolü de bu harfin olumsuz bir imaj kazanmasına sebep oldu. Yakın zamanda İsviçreli bir sigorta şirketinin ‘’Z’’ harfini logosundan çıkarması dikkat çekti.

Dünya henüz büyük bir salgının etkilerinden kurtulamamışken bir savaşın başlaması herkesi tedirgin etti. Savaş sırasında Rus birliklerinin araçlarında gördüğümüz Z harfi, merak uyandırdı ve tartışmaya yol açtı. Sonuç olarak saldırıyı başlatan tarafın bu harfi kullanması Almanya’da ilginç bir konuyu gündeme getirdi. Z harfini kullanmak, suç teşkil edebilir. İçişleri Bakanlığı konuyla ilgili dikkat çeken bir açıklama yaptı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısını simgeleyen bu harfi kullananların yargılanabileceği ifade edildi. İçişleri Bakanlığı Sözcüsü gazetecilere yaptığı açıklamada Z harfini kullanmanın yasak olmadığını söyledi. Fakat münferit durumlarda kullanımının saldırgan tavrı desteklemek sayılabileceğini belirtti. Z harfinin yarattığı tartışma, Almanya’yla sınırlı kalmayıp İsviçre’ye de sıçradı. Böylelikle konu, köklü geçmişe sahip markalarda yankı buldu.

İsviçre merkezli sigorta şirketi marka değerini korumak istiyor

İsviçre merkezli Zürih Sigorta, 1872 yılında kurulduğu bilinen köklü bir isim. Şirketin logosunda ise mavi-beyaz bir Z harfi mevcut. Savaşın Z harfine olan etkisi şirketi rahatsız etmiş olacak ki Zürih Sigortanın geçici olarak logo değişikliğine gideceği iddia ediliyor. Üstelik markanın bu kararı ‘’Putin yanlısı görünmemek’’ amacıyla aldığı belirtiliyor. Özetle marka değerinin olumsuz etkilenmesini istemeyen şirket, yıllardır kullandığı Z harfi üzerinde değişiklik yapmak için çalışıyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir