MİLLİ FUTBOLCU KAHVE MARKASINA KONU OLDU

Ünlü kişilerin isimleri, üçüncü kişiler tarafından marka başvurularına konu edilmeye devam ediyor. İsmi marka olarak kullanılan yeni isim, Fenerbahçe’de kariyerine devam eden İrfan Can Kahveci oldu. Kahveci, kendisiyle ilgisi olmayan bu başvuruya itiraz hakkını kullandı.

2021 yılında Cihan Kılıç isimli kişiye ait olan 2021/16792 başvuru numaralı bir marka başvurusu yapıldı. Başvuruya konu olan esas unsur, ‘’İrfan Can Kahveci’’ ismiydi. Aynı zamanda başvuruda kahverengi fon üzerinde kahve fincanı ve ‘’İrfan Can Kahveci’’ ismi kullanıldı. Başvuru ‘’kahve ve kakao esaslı içecekler’’ ve ‘’yiyecek ve içecek sağlanması hizmetleri’’ içeren sınıflardan oluşuyordu. Bu hamle, ünlü futbolcunun bilinirliğini kullanmaya yönelikti. Aynı zamanda tüketici üzerinde karıştırma ihtimali barındırdığından başvuruya hemen müdahale geldi.

Ünlü futbolcudan itiraz gecikmedi

Milli futbolcumuz İrfan Can Kahveci, adının başkaları tarafından kötü niyetli olarak kullanıldığını fark edince başvuruya itiraz etti. Ünlü futbolcunun kendisiyle ilgisi olmayan başvuru için yaptığı itiraz, yayıma itiraz uzmanına havale edilerek inceleme altına alındı. Türk Patent ve Marka Kurumu, futbolcunun itirazını yerinde ve haklı buldu. Bu karar sonrasında Cihan Kılıç adına yapılan marka başvurusu ‘’TAM RET’’ kararı aldı. Böylelikle Fenerbahçe oyuncusu İrfan Can Kahveci, adının kötü niyetli olarak kullanılmasının önüne geçti.

Marka itirazlarında zamanlama son derece önemli

Ünlü isimler, ‘’PR ve marka değeri’’ gibi sebepler dolayısıyla sıklıkla başkaları tarafından kullanılıyor. Fakat bu durum ise tüketici üzerinde markanın kime ait olduğu konusunda şüphe yaratıyor. Marka değeri olan isimlerin zamanında tescillenmesi ve tescil sonrasında izleme hizmetiyle takip edilmesi, bu gibi taklit durumlarına karşı savaş açıyor. Taklitlerin önüne geçmek için TÜRKPATENT tarafından tanınan iki aylık itiraz süresinde hamle yapmak, her zaman süreci kolaylaştıran bir adım olarak karşımıza çıkıyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir