KYLIE’LERİN MARKA HAKKI SAVAŞI

Kylie Minogue

Ünlüler dünyasından iki isim daha marka savaşıyla gündemde. Avustralyalı şarkıcı ve söz yazarı Kylie Minogue ile fenomen manken Kylie Jenner’dan bahsediyoruz. Aynı isme sahip iki yıldız, meğer bu benzerlik nedeniyle uzun süredir savaş halindeymiş. İşte detaylar…

Geçen hafta Avustralyalı pop yıldızı Kylie Minogue, Kylie Jenner’i de ilgilendiren ilginç bir konudan bahsetti. Minogue bu açıklamayı Andy Cohen’in talkshow programında yaptı. Minogue, Jenner ile ortak olan “Kylie” ibaresinin ikili arasında bir marka savaşı yarattığını belirtti. İki ünlü isim arasındaki ortak isim, benzerlik nedeniyle bir anlaşmazlığı beraberinde getirmiş. Minogue’un iddialarına göre ise bu anlaşmazlık, 2014 yılından beri devam etmekteymiş.

İkili arasındaki isim savaşı, Nisan 2015’te başlamış. Bu savaşı başlatan ise Jenner’ın ABD Patent Ofisine yaptığı ticari marka başvurusu. Avustralyalı şarkıcı Minogue 2016 Şubat’ta, Jenner’ın bu ismi marka olarak kullanılmasının “karışıklık” yaratacağını iddia etmiş. Bu nedenle Minogue, bu ismin marka olarak kullanılmasının kendi markasına zarar vereceğini belirtmiş. Ayrıca itibarının da zarar göreceğini savunarak ABD Patent ve Marka Ofisine bir itiraz dosyalamış.

1996’dan beri kullanılan kylie.com sitesi

Kylie JennerAyrıca bu itirazda ilgi çeken detaylara da yer veriliyor. İtirazda, söz yazarının Ağustos 1996’dan bu yana “kylie.com” web sitesini aktif olarak kullandığı ifadesi geçiyor. Aynı zamanda bu sitede birçok ürünün yanı sıra giysi ve parfüm satışı olduğu da yazıyor. 1996 yılından beri sürdüğü ifade edilen bu faaliyete karşın Jenner’ın 1997 doğumlu olduğunun ise altı çiziliyor.

Minogue, bu itirazı ile olumlu bir sonuç elde etmiş. Jenner’ın başvurusu ise 2017’de ABD Patent ve Marka Ofisi tarafından reddedilmiş.

Ünlü pop yıldızı Kylie Minogue, hazırladığı kapsamlı itiraz dosyası sayesinde reality şov yıldızı Kylie Jenner’ın “KYLIE” ibaresini ticari marka haline getirmesini engellemeyi başarmış.

Minogue konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu sözlere yer vermiş: Markamı korumak ve markamı inşa etmek için bir ömür harcadım, bu yüzden sadece yapılması gereken bir şeydi, kişisel algılanmamalı.””

Ayrıca Kylie Minogue, yaşanan bu marka savaşına dışardan baktığında ise ”Kylie isminde benden daha büyük biriyle tanıştım sanırım.” demiş ve yaşananları sıra dışı bulduğunu ifade etmiş.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir