ÜNLÜ SOSYAL MEDYA PLATFORMUNDAN LOGO İTİRAZI

Kerem Gökmen – Grup Ofis Marka Patent / Marka Vekili

Sosyal medya platformu Instagram, Singapur merkezli bir şirket tarafından yapılan bir logo başvurusuna itiraz etti. Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisinin (EUIPO) İtiraz Birimi, Instagram’ın itirazını kabul etti.

Instagram konuyla ilgili itirazında, markasının Avrupa Birliği’nde sahip olduğu bilinirliğe değinmiştir. Buna göre Instagram 9, 35, 38, 41, 42 ve 45. sınıflardaki mal ve hizmetlerde itibara sahip olduğunu iddia etmiştir. İtiraz edilen markanın ise başvurusu yapılmadan önce bu unsurla tanındığını iddia etmiştir. Markasının itibarını kanıtlamak için Instagram, önemli miktarda destekleyici belge sağlamıştır.

EUIPO İtiraz Birimi logoları incelerken her iki işaretin merkezi olarak konumlandırılmış kare sembolüne sahip olduğunu tespit etmiştir. Ayrıca her iki işaretin de bir kameranın biçimlendirilmiş tasvirinden oluştuğunu ifade etmiştir. İtiraz Birimi, işaretlerin görsel ve kavramsal olarak benzer olduğunu ve itiraz edilen markanın ilgili halk arasında daha önceki markayla doğrudan bir bağlantıyı tetikleyeceğini belirlemiştir.

instagram itiraz

Bahsi edilen her iki işarette de daire beyaz çizgilerle gösterilmektedir. Ayrıca bu çizgiler kalınlık ve orantı açısından da oldukça benzerdir. İlaveten her iki işaret de renkli bir arka plana sahiptir. Genel renkleri itibarıyla aynı algıyı yaratmaktadır. Farklılıklarına rağmen her iki işaret, benzer renk ilerlemelerine sahiptir. İtiraz edilen işaretin renk ilerlemesi turuncu/kırmızı tonlardan oluşmaktadır. Instagram logosunda renk ilerlemesi süreklidir. Ek olarak arka planın yaklaşık yarısı daha koyu kırmızı, pembe ve mor tonlardan oluşmaktadır.

”Önceki markanın itibarından haksız şekilde faydalanma”

Ayrıca itiraza konu markanın, önceki markanın ayırt ediciliğinden haksız bir şekilde faydalandığı da tespit edilmiştir. Ek olarak marka, Instagram markasının çekici güçlerinden veya ayırt edici özelliklerinden yararlanacaktır.  Bu nedenle itiraz edilen markanın, önceki markanın ayırt edici özelliğinden veya itibarından haksız bir şekilde faydalanmasının muhtemel olduğu sonucuna varılmıştır.

Yukarıdakilerin tümü göz önüne alındığında İtiraz Birimi, itiraz edilen tüm mal ve hizmetler için markayı reddetmiştir.

Instagram’ın, markasının itibar iddiasını hafife almadığını ancak EUIPO’ya önemli miktarda kanıt sunma zahmetine girdiğini belirtmekte de fayda vardır.

————————————————————————————————————————–

* Makale ilk yayım yeri ve tarihi: INTA Bulletin, 18.05.2022

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir