SYOSS’UN KÖTÜ NİYET TEMİZLİĞİ

Bilinirliği son derece yüksek markalar, üçüncü kişiler tarafından her zaman ilgi görüyor. Fakat geniş kitleler tarafından tanınan bu marka ve isimler, yeni marka tescil başvurularında haksız şekilde yer alıyor. Onlardan biri de dünya çapında tanınan Henkel AG & Company’e ait Syoss markası…
Henkel marka itirazı
Henkel AG & Company, bünyesinde KGaA, deterjan, boya, kozmetik gibi ürünlerin üretimini yapan Almanya merkezli bir firmadır. Birçok markayı çatısı altında bulunduran firma aynı zamanda dünyanın en büyük organizasyonlarından biridir. Firmanın bünyesindeki markalara büyük yatırımlar yapılmakta ve bu markalar dünyanın birçok ülkesinde kullanılmaktadır. Markanın bilinirlik oranı son derece yüksektir. Bu nedenle üçüncü kişiler tarafından da ilgi görmekte ve benzerleriyle sıkça karşılaşmaktadır. Henkel AG & Company’e ait birçok marka, üçüncü kişilerin tescil başvurularında haksız şekilde kendini göstermektedir. Henkel ise bu benzerlere karşı dikkatli davranarak marka mücadelesini sürdürmektedir.

“Syoss” markası, 1977’de Osaka Japonya’da profesyonel saç tasarımcıları ve stilistler tarafından oluşturulmuştur. Şu anda yenilikçi ve geniş ürün yelpazesi ile Henkel portföyünün önemli bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Alanında oldukça tanınmış olan marka, çeşitli ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de birçok firma tarafından kullanılmaktadır. Üstelik bu isim sadece kozmetik alanında değil, farklı sektörlerde de taklit edilmektedir.

BENZER MARKAYA KARŞI SAVAŞ

syoss marka itirazı15.10.2020 tarihinde üçüncü bir kişi tarafından Syoss ifadesini içeren bir marka başvurusu yapılmıştır. Başvuruda “makineler, metal eşyalar, çatal bıçak takımları, elektronik, aydınlatma cihazları” gibi birçok alana yer verilmiştir. Bu marka başvurusu 12.02.2021 tarihinde yayımlanmıştır. Asıl hak sahibi Henkel ise bu marka başvurusuna itiraz etmiştir. Henkel’in yayıma itirazı kısmen kabul edilmiştir. Bu karar doğrultusunda üçüncü kişiye ait marka başvurusundan bazı sınıflar çıkmıştır. Henkel ise başvurunun tamamının iptalini talep ettiğinden YİDK nezdinde karara itiraz hakkını kullanmıştır. YİDK ise kararını 26.05.2022 tarihinde vermiştir. Karara itirazı kabul ederek aşağıdaki gerekçe ile başvurunun tamamını reddetmiştir.

“Yapılan incelemede, başvuru ile itiraza gerekçe gösterilen markaların asli ayırt edici unsurları itibarıyla birebir aynı olan “Syoss” ibaresinden oluştuğu, ihtilaf konusu “Syoss” ibaresinin özgün, ayırt edici niteliği yüksek ve sektöründe iyi bilinen markalardan olduğu, bu nedenle halen başvuru kapsamında bulunan mal ve hizmetler için de marka olarak kullanılması halinde muteriz markası ile ilişkilendirilme, bu markanın ün ve itibarından yararlanma ihtimallerinin ortaya çıkacağı kanaatine varıldığından itirazın kabulü ve başvurunun reddi gerekmiştir.”

Güçlü markalar, farklı sektörde dahi olsa her zaman ilgi çekmektedir. Bu nedenle ilgili markaların başkaları tarafından kullanılma ihtimali de her zaman mevcuttur. Bilinirliği yüksek olan bu markaların tüketici üzerindeki itibarını kullanmak isteyen kişi ve şirketler, marka tescil başvurularına bir başka tescilli ifadeyi ekleyebilmektedir. Fakat bu gibi durumlara, tescilli markaların düzenli takibi ve benzer markalara zamanında itiraz etmek gibi adımlarla müdahale edilebilir. Hazırlanacak itiraz dosyasının ise markanın gücünü gösterecek nitelikte olması ve kanıtlarla desteklenmesi kritiktir.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir