LOUIS VUITTON’DAN LEE VANZ’E MARKA İHLAL DAVASI

Lüks giyim markası Louis Vuitton, “LV” logosunun kullanımı nedeniyle bir marka ihlal davası açtı. Lüks ürünler konusunda uzmanlaşmış Fransa merkezli bir holdinge bağlı Louis Vuitton, logosunun kullanılması dolayısıyla bir ticari marka ihlali yaşadığını belirtti. Önceki tescilli markalarına dayanarak ilgili kullanıma itiraz etti. Davalı taraf ise Lee Vanz adında ayakkabı tedarikçisi bir marka.

Ünlü lüks marka itirazında davalı tarafın, “LV” logosunu haksız şekilde kullandığını ve Louis Vuitton’un bilinirliğinden faydalandığını ifade etti. Ayrıca davalı tarafın, kullanıcıları satış yaptığı web sitesine yönlendirdiği çeşitli sosyal medya platformlarında Louis Vuitton markasının da faaliyet alanına giren ürünlerin yer aldığını ve bu durumun tüketici üzerinde karıştırılma ihtimali oluşturduğunu belirtti. Bu ürünler arasında aksesuar, kol saati gibi ürünler de yer alıyor.

Louis Vuitton konuyla ilgili itirazında, kullandığı kendine has desenli ve özgün ‘’LV’’ logosunun değiştirilerek kullanıldığını iddia etti. Ayrıca bu iddiayı daha önce ‘’LV’’ logosunun kullanımı hakkında verilen bir karar ile destekledi. Bahsi geçen bu kararda yer alan ifadeler ise şöyleydi:

“Louis Vuitton tescilli ticari markalarını veya “LV” logosunu taşıyan herhangi bir şekilde üretim yapmak, reklam kullanmak, pazarlamak, satmak ve/veya satışa sunmak, dağıtmak veya doğrudan veya dolaylı olarak ticaretini yapmak davacının tescilli ticari markalarının ihlali anlamına gelir.”

Louis Vuitton, tüm bu maddelerden hareketle açtığı davada tazminat talebinde bulundu. Ek olarak markasının kullanımı konusunda zorunlu ihtiyati tedbir kararı verilmesini ve ürünlerin piyasadan toplatılmasını talep etti. Açılan davaya istinaden taraflar mahkeme huzuruna çıktı. Davalı tarafın 15 Ocak 2023 tarihine kadar belirlenen tazminatı ödemesine ve ‘’LV’’ logolu ürünlerinin piyasadan toplatılmasına karar verildi. Ayrıca davalı, Lee Vanz markasını kullandığı sürece ‘’LV’’ kısaltmasını bir daha kullanmayacağını da garanti etti.

Mahkeme, taraflar arasında yapılan anlaşmayla sonuçlandı. Böylelikle Louis Vuitton ise “LV” logosuyla ilgili bir mücadeleyi kazandı.

Haber: Zülal Gedik

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir