PATENT OFİSİNDE “SAHTE VEKİL” KRİZİ

Amerikan Patent Ofisi Çin menşeli firmalar tarafından yapılan bazı tescil başvurularındaki vekil bilgilerinin ‘’sahte’’ olduğunu iddia etti. Ayrıca hayatını kaybetmiş vekillerin isminin de usulsüz olarak kullanıldığını ifade eden ABD Patent Ofisi, konuyla ilgili yasal süreç başlattı. İşte detaylar…

Amerikan Patent Ofisi, Çin menşeli gerçek ve tüzel kişiler adına dosyalanan ve sayıları giderek artan marka başvurularını, yabancı firma ve şahıslarca yapılacak başvurular için 2019 yılında Amerikan Patent Ofisinde işlem yapmaya yetkili vekil kullanma zorunluluğu getirmişti. Bu noktada özellikle de marka kullanım kanıtı olarak sunulan binlerce şüpheli delili değerlendirmişti. Bu bağlamda Amerikan Patent Ofisi, 2022 yılının ağustos ayında özellikle Çin kaynaklı marka başvurularında ciddi bir temizlik operasyonu başlatmıştı. 16 Ağustos 2022 tarihli olmak üzere başlayan bu süreçte, tek bir günde tümü Çinli şahıs ve firmalara karşı toplam 28 yaptırım kararı yayımlamıştı.

Geçtiğimiz hafta ise yine başrolünde Çinli 4 firmanın olduğu son derece ilginç bir gelişme yaşandı.

Amerikan Patent Ofisi, Çin merkezli Shenzhen Haiyi Enterprise Management Co, Haiyi Enterprise Service (Shenzhen) Co, Haiyi Co and Haiyi Group Co isimli 4 vekil firmaya ilişkin suç duyurusunda bulunduğu bir bildiri* yayımladı. Bununla beraber söz konusu firmaları evrakta sahtecilik ve dolandırıcılıkla suçladı.

Davalılara yöneltilen suçlamalar ise 4 ana başlıkta toplanıyor:
  • Amerikan Patent Ofisi çevrim içi başvurularında kullanılan formlarda, hayatta olmayan avukatların imzasını kullanmak
  • Binlerce TEAS formunda vekil olarak sahte isimler kullanmak
  • Çok sayıda başvuruda Jackson George adında sahte bir isim kullanmak ve hayatını kaybetmiş bir avukat olan Jeffrey Firestone’un ismini kullanmak
  • Marka kullanım kanıtları olarak sahte kanıtlar sunmak
“Hayatını kaybetmiş vekilin ismi birçok başvuruda yer alıyor” iddiası

Davacılar tarafından suçlamalara konu olan ve başvurularda adı usulsüzce kullanılan Avukat Jeffrey Stewart Firestone’un Temmuz 2021 tarihinde öldüğü belirtildi. Buna rağmen Ağustos 2021’den beri birçok şüpheli işlem gerçekleştiği ve bu işlemler arasında 300 adet başvuruda da Firestone imzasının kullanıldığı ifade edildi. Yine söz konusu şüpheli işlemlerin sadece Firestone’un ölümü ile sınırlı olmadığı, avukat henüz hayattayken de söz konusu firmalarca Firestone’un vekil olarak gösterildiği birçok başvuru yapıldığı iddia edildi. Bu hususa bir örnek olarak 1 Ocak 2022 tarihinde, davalı firmalarca bir saat içerisinde Firestone’un imzası kullanılarak toplam 13 başvuru dosyalandığı öne sürüldü. Bu başvurulardan ikisinin, neredeyse aynı anda dosyalandığı tespit edildi. Ayrıca başvurular için gerekli zaman değerlendirildi ve Firestone’un bir saat içerisinde 13 başvuruyu yapmasının imkânsız olduğu öne sürüldü. Yine binlerce formda vekil olarak belirtilen diğer bir isim ise Jackson George oldu. Amerikan Patent Ofisi, bu ismin ‘’uydurma’’ olduğunu iddia etti.

Bütün başvurular Çin’deki aynı bilgisayar ağı üzerinden dosyalanmış

Yine Firestone’un ölümünden önce 3 Haziran 2021 tarihinde Firestone ve Jackson George’un vekil olarak belirtilerek dakikalar içerisinde 26 başvuru formunun online olarak dosyalandığını belirten Amerikan Patent Ofisi, bütün başvuruların aynı bilgisayar ağı üzerinden dosyalandığına da dikkat çekti.

Davalıların söz konusu suçlamalara yanıt vermesi için son tarih 8 Eylül 2022 olarak biliniyor. Kişilerin bu tarihe kadar yanıt vermemesi durumunda ise davalı firmalarca dosyalanan ve halihazırda süreci devam eden bütün başvuruları ABD Patent Ofisi iptal edebilir. Ayrıca davalı firmaların resmi işlem ücretlerini ödemek için kullandığı kredi kartlarına bloke konulması da muhtemel yaptırımlar arasında yer alıyor.

*Söz konusu bildiri https://www.uspto.gov/sites/default/files/documents/TM-show-cause-order-Shenzhen-Haiyi.pdf

Haber: Volkan Çamtekne

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir