STARBUCKS COFFEE ROCKS’A KARŞI

Küçük bir kahve dükkânı, yaptığı marka tescil başvurusuyla dünyanın en büyük kahve zincirlerinden Starbucks’ın radarına girdi. Starbucks, marka başvurusuna konu olan logonun kendi logosuna benzer olduğunu iddia ederek yasal işlem başlattı. Böylelikle ikili arasındaki marka çatışması başladı. İşte detaylar…

Geçtiğimiz yıllarda bir girişimci, Coffee Rocks ismi için ‘’içecek sağlama hizmetleri’’ni içeren sınıftan marka tescil başvurusu yaptı. Coffee Rocks isimli kahve dükkânının ismi için yaptığı bu marka başvurusu hem fonetik benzerlik hem de logo benzerliği nedeniyle Starbucks engeline takıldı. Markanın logosu, ünlü Starbucks Coffee’nin ikonik logosuna çok benzetildi. Bu benzerlik ise ikili arasında yasal tartışma başlattı.

İlgili marka EUIPO‘da yayına çıktığında Starbucks sahip olduğu tescilli markaların kapsadığı tüm mal ve hizmetlere dayanarak söz konusu marka başvurusuna itiraz etti. Starbucks itirazında, iki marka arasındaki görsel benzerlik düzeyinin yüksek olduğunu ileri sürerek markasının global tanınmışlığına dikkat çekti. EUIPO’nun İtirazlar Birimi, çatışmaya konu olan logolar arasında iltibas yaratacak düzeyde bir benzerlik olmadığını ifade etti ve Starbucks’ın itirazını reddetti.

Starbucks marka haklarının peşini bırakmadı

Starbucks, İtirazlar Biriminin kararına karşı EUIPO’ya temyiz başvurusunda bulundu. İtirazında markalar arasındaki benzerliğin görsel ve fonetik açıdan bir karışıklık ihtimali barındırdığını belirtti. Dünya çapındaki itibarının zarar göreceğini de yineledi. Kahve devi, itiraz ettiği markanın logosunda yer alan dairesel görünümün kendi logosuyla tamamen bağlantılı olduğunu iddia etti. Bu nedenle potansiyel müşterilerin, iki markayı ayırt etmekte zorlanacağını ekledi. Ayrıca Starbucks, İngilizce konuşulan bölgelerde ‘’rocks’’ ve ‘’bucks’’ kelimelerinin fonetik benzerlik taşıdığını da belirtti. Tescili talep edilen ticari markanın, kendi küresel itibarından haksız şekilde fayda sağlama amacında olduğunu söyledi ve markanın tesciline karşı çıktı.

Temyiz Kurulu ise tescilli hizmetlerle ilgili olarak ‘’rocks’’ kelimesinin tescili talep edilen hizmetler bakımından tanımlayıcı bir anlam içermediğine, dolayısıyla itiraz edilen marka ibaresinin ayırt edici olduğuna karar verdi. Temyiz Kurulu için ‘’rocks’’ ve ‘’Starbucks’’ kelimelerinin benzer sonları, fonetik karşılaştırma açısından markaları kafa karıştırıcı derecede benzer kılmak için yeterli kabul edilmedi. Kurul, markayı bir bütün halinde değerlendirmenin önemini vurguladı.

Mahkemenin içtihatlarına göre benzer markalar karşılaştırılırken kamuoyunun bakış açısı dikkate alınır. İki marka, bir veya daha fazla açıdan ‘’en azından kısmen aynı’’ olduklarında benzer kabul edilir. Buradan hareketle Temyiz Kurulu da ilk etapta markaların görsel, fonetik ve kavramsal olarak farklı olduğunu belirtti. Logolar arasında ‘’ayniyet’’ seviyesinde bir benzerlik olmadığını ifade etmesine rağmen iki logo arasında yadsınamaz bir esinlenme olduğunu da ekledi. Bu ifadede her iki markada da kullanılan yazı fontunun ve renk dağılımının aynı olması, her iki logoda da iç içe geçmiş halka figürlerin yer alması gibi unsurlar dikkate alındı.

EUIPO mahkemesi benzerlik olduğunu kabul etti

Starbucks, Temyiz Kurulundan çıkan karara rağmen marka hakları için savaşmaktan vazgeçmedi. Ünlü marka EUIPO nezdinde devam eden mücadeleden kazanan olarak ayrıldı. EUIPO mahkemesi, Temyiz Kurulunun aksine logolar arasındaki benzerliği kabul etti. İtiraza konu markaların ilgili tüketici nezdinde kafa karıştıracak derecede benzer olacağını belirtti ve Starbucks’ın itirazını kabul etti. Mahkeme, Temyiz Kurulunun kararını iptal ederek davayı Starbucks’ın lehine sonuçlandırdı.

Haber: Iraz Yayla

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir