MARKA VE PATENT VEKİLLİĞİ SINAVI İÇİN TARİH BELLİ OLDU

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından düzenlenen Marka ve Patent Vekilliği Sınavı’nın tarihi belli oldu. İki senede bir kez gerçekleştirilen sınavın geçtiğimiz yıl yapılması bekleniyordu fakat Türk Patent ve Marka Kurumu, sınavın 2024 yılına ertelendiğini duyurmuştu. Uzun süredir beklenen sınav için başvurular bu ayın sonunda başlıyor. İşte detaylar…

Marka, patent, tasarım ve diğer sınai mülkiyet dallarında vekillik yetkisine sahip olmak için düzenlenen Marka ve Patent Vekilliği Sınavı’nın tarihi uzun süredir merakla bekleniyordu. Türk Patent ve Marka Kurumu, 9 Mart 2024 tarihinde yaptığı açıklama ile sınavın tarihini 11 Mayıs 2024 olarak duyurdu. Çevrim içi ortamda gerçekleşecek olan sınav başvuruları ise 25 Mart 2024 Pazartesi günü saat 09.00’da başlayacak ve 8 Nisan 2024 Pazartesi günü saat 18.00’de sonlanacak. Adaylar başvuru için www.turkpatent.gov.tr internet adresine, e-devlet üzerinden kimlik doğrulaması yaparak erişebilecek.

Tek aşamalı olarak gerçekleşecek sınav, 11 Mayıs 2024 günü saat 10.00’da Ankara ve İstanbul’da yapılacak. Sınav başvuruları 25 Mart – 8 Nisan tarihleri arasında olacak. Başvuru ücreti ise patent ve marka vekilliği sınavlarının her biri için ayrı ayrı ve başvuru tarihi itibarıyla geçerli Türk Patent ve Marka Kurumunca Uygulanacak Ücret Tarifesine İlişkin Tebliğin ilgili cetvelinde yer alan tutarlara, KDV eklenerek ödenecektir.

Ayrıca bu duyuruda geçtiğimiz yıllardan farklı olarak uygulanacak bir detay daha yer alıyor. Marka ve Patent Vekilliği Sınavı sadece Ankara’da değil, İstanbul’da da yapılacak. Geçtiğimiz yıl sınav sisteminde bazı değişiklikler daha olmuştu. Eski sisteme göre adaylar ‘‘Genel Yeterlik’’ ve ‘‘Mesleki Yeterlik’’ olmak üzere iki aşamaya giriyordu. İlk aşamadan 70 puan alan, ikinci aşamaya girmeye hak kazanıyor ve bu aşamayı da başarıyla tamamlaması halinde vekil olabiliyordu. Resmî Gazete’de yayımlanan değişiklikle iki aşamalı sınav sistemi değişti.

Marka vekilliği sınavına kimler girebilir? Marka Patent Vekilliği Sınavı başvuru şartları nelerdir?

Vekil olmak isteyen adayların taşıması gereken şartlar söyle sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Fiil ehliyetine sahip olmak
 • Yüz kızartıcı suçtan mahkumiyeti bulunmamak
 • Dört yıllık lisans eğitimi almış olmak


Marka patent vekilliği nedir? Marka ve patent vekillerinin görev ve yükümlülükleri nelerdir?

Vekillerin görev alanı ise hak sahipleri ile TÜRKPATENT arasındaki süreci yönetmek, kişilerin fikri ve sınai mülkiyet haklarının kapsamlı şekilde korunması için çalışmak, tescil öncesi ve tescil sonrası süreçleri yürütmek olarak tanımlanabilir. Marka ve patent vekilleri, Türk Patent ve Marka Kurumunun çalışanı ya da personeli değillerdir. Kurum adına karar alma, tescil verme gibi yetkileri olmayıp sadece Kurum ile yürütülecek süreçlerde temsil yetkisine sahiplerdir.

Bu alanda çalışan vekillerin uyması gereken meslek kuralları mevcuttur. Kurallar, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından açıkça belirlenmiş durumdadır. Meslek etiği ve meslek kurallarına uyması gereken vekiller, Yönetmelik’e aykırı bir davranış sergilediğinde ise uyarı ya da disiplin cezaları alabilmektedir.

Marka ve patent vekilleri hangi hakları koruyabilir?

Vekillik sınavına girecek adaylar, hem marka hem patent sınavlarını çözebileceği gibi sadece patent ya da sadece marka sınavlarını da çözebilir. Her iki sınavı da başarıyla tamamlayan adaylar hem marka hem patent vekili olurken yalnızca bir alandan giren vekiller o alanın vekillik yetkisini alır. Buna ek olarak sadece marka vekilliği alan kişi, ilerleyen yıllarda yapılacak sınavlarda bir diğer vekillik unvanını da alabilir. Bu iki branşın ayrı tanımlanmasındaki temel etken ise marka ve patent vekillerinin birbirinden ayrı yetki alanlarına sahip olmasıdır.

Marka vekillerinin yetkisi kapsamındaki sınai mülkiyet hakları şöyledir:

 • Marka
 • Tasarım
 • Coğrafi işaret
 • Geleneksel Ürün Adı

Patent vekillerinin yetkisi kapsamındaki sınai mülkiyet hakları şöyledir:

 • Patent
 • Faydalı Model
 • Tasarım
 • Entegre devre topoğrafyası

Sınavın detaylarıyla ilgili Türk Patent ve Marka Kurumunun duyurusuna buradan ulaşabilirsiniz.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir