NOKIA’NIN OPPO ZAFERİ: ALMANYA’DA SATIŞLAR DURDU

Oppo ve yan kuruluşu OnePlus, Nokia’nın ihlal davası nedeniyle Almanya’daki akıllı telefon ve akıllı saat satışlarını askıya aldı. Nokia, 2021 yılında Oppo’ya karşı iki patent ihlal davasıyla gündeme gelmişti. Münih Bölge Mahkemesinde başlayan çatışma Nokia’nın zaferiyle sonlanmıştı. Ünlü marka Nokia, Münih’teki başarısının ardından şimdi de ‘’Oppo’nun satışlarını durdurma’’ haberiyle gündemde. İşte detaylar…

Nokia, 2021 yılında Münih Bölge Mahkemesinde Oppo’ya karşı iki zafer kazanmıştı. Şimdi ise Münih Bölge Mahkemesi, Nokia’nın EP19173705A ve EP07826610A başvuru numaralı patentlerinin Oppo tarafından ihlal edildiğini tespit etti. Patent anlaşmazlığı sebebiyle ihlal edilen bu patentlerden ilkinin, güç tüketimini aza indiren ve kablosuz bir ağ aracılığıyla veri alışverişini sağlayan bir teknoloji ile ilgili olduğu bildirildi. İkinci patentin ise ses kodlaması ve ses sinyalleri ile ilgili bir teknolojiyi içerdiği eklendi. Her iki patent de 5G teknolojisi özelinde çalışmakta. Bu nedenle Nokia, Oppo’nun kendine ait ‘’5G teknolojisini ihlal ettiğini’’ iddia etti.

Nokia, OPPO ve OnePlus’ın kendine ait olan 5G teknolojisini 2021 yılında lisans anlaşmalarının süresi bitmesine rağmen kullanmaya devam ettiğini belirtti. Bu sebeple Nokia, lisans süresinin bitiminin hemen ertesi günü Almanya Bölge Mahkemesine giderek OPPO ve yan kuruluşu OnePlus’a patentli ürünlerini lisanssız kullanımını sebep göstererek bir ihlal davası açtı. Almanya Bölge Mahkemesi de ilk olarak temmuz ayında Oppo’nun Nokia’nın patentini ihlal ettiği kararına vardı. Görülen ikinci davada ise Nokia’nın 4G ve 5G teknolojisini açıklayan “Standart Esas Patentleri”ni (SEP)* de ihlal ettiği kararına varıldı. Bu kararın asıl sebebi, OPPO ve Nokia arasında 2018 yılında başlayan lisans anlaşmasının 2021 yılında bitmesi ve bitmesine yakın yeniden bir araya gelen OPPO ve Nokia’nın fiyat konuşunda anlaşamamış olmalarıyla ilgiliydi.

Buna karşın Oppo sözcüsü Oppo’nun da birçok 5G patentine sahip olduğunu ve fikri mülkiyet değerlerine de özellikle saygı duyduğunu belirtti. Ayrıca geçmişte birçok lider şirketle çapraz lisanslama sağladıklarını ve sağlıklı bir fikri mülkiyet ortamını teşvik etmekte kararlı olduklarını da ekledi.

Fakat bu açıklamalara rağmen OPPO ve OnePlus, Almanya’daki akıllı telefon ve akıllı saat satışlarını askıya aldı. OPPO ve OnePlus Avrupa’da Fransa, İspanya, Finlandiya, İsveç, Hollanda gibi ülkelerde de lisans durumundan kaynaklı olarak satış yasağıyla karşı karşıya kalabilir. Bu sebeple teknoloji devlerini 5G patentleri sebebiyle zor günler bekliyor diyebiliriz.

*Standarda esas patent (SEP): Bir standardı uygulamak için gerekli olan patentli teknoloji.

Haber: Deniz Hazal Yurttaş

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir