OYUNDA RAKİPLE İŞ BİRLİĞİNE SON VERECEK PATENT

EA GAMES, oyun esnasında rakiplerle iş birliği yapanları tespit ederek oyundan atacak bir sistem için patent başvurusu yaptı. Bu sistem sayesinde dijital ortamda birbiriyle savaşan oyuncular, düşman tarafla iş birliği yapmak istediğinde engellenecek. Oyunu kuralına göre oynayan kullanıcılar ise artık “kural dışı” hamleleri raporlamak için uğraşmayacak.

Dijital ortamlarda oynanan oyunlarda, katılımcıların rakipleriyle yani “düşmanlarıyla” iş birliği yapması, oyundaki diğer katılımcılar için dezavantaj yaratıyor. Oyun öncesinde birbiriyle anlaşarak rakip olan fakat rakip görünümlü iş birlikçisine fayda sağlamak için “bilerek hata yapan” oyuncular, dijital ortamdaki oyun keyfine engel oluyor. Bu tarz iş birlikleri mevcut şartlarda, ancak diğer oyuncuların durumu raporlamasıyla belirlenebiliyor. Elbette tüm ‘’etik dışı’’ oyun biçimlerini tespit ederek raporlamak pek de mümkün değil. EA GAMES ise çok daha adil bir oyun alanı oluşturmak ve oyuncuların kurallara uygun biçimde savaşmasını sağlamak için yeni sistemler geliştiriyor ve patent başvurularında bulunuyor. EA GAMES’in biraz önce bahsettiğimiz “düşman iş birliği” yöntemini engellemek için geliştirdiği sistem de bu anlamda ortaya çıkardığı fikirlerden biri.

Kural dışı taktiklere engel olacak patent başvurusu

EA Games’in patent tescili için başvuru yaptığı bu yeni sistem, oyun katılımcılarının dijital alandaki ilişkilerini, daha önceki oyun geçmişlerini ve oyun içi hareketliliklerini değerlendiriyor. Yapılan değerlendirme sonucunda ortaya çıkan oyuncu verileri algoritmadan geçiriliyor. Oyun kurallarını ihlal ettiği ya da diğer oyuncular için dezavantajlılık oluşturduğu tespit edilen kullanıcı ‘’ban’’lanıyor. Bu sistem sayesinde diğer kullanıcıların, iş birliği yapan oyuncuları raporlamasına gerek kalmıyor.

Bu sistemin uygulamaya ne zaman geçeceği belli olmasa da etik olmayan taktikler geliştiren oyunlara ‘’oyun içi kısıtlama, maçtan atılma, uzaklaştırma, engelleme’’ gibi cezalar verilmesini ön gören bu sistem, diğer oyuncular için kesintisiz ve keyifli bir oyun deneyimini vaat ediyor gibi görünüyor.

 

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir