TAKLİTLER ASLINI YAŞATIR

Dondurulmuş yiyecek üreticisi KAWAN FOOD, dünya çapında bilinirlik yolunda hızla ilerlerken, Türkiye’de taklitlerine karşı ilk mücadelesini veriyor. Pratiklik, lezzet ve tazelik arayanların tercihi olan marka, bu mücadelesinde sıkça rastlamadığımız tarzda bir karar ile başarıya ulaşıyor.

30 yılı aşkın süredir gıda sektöründe varlığını gösteren KAWAN FOOD markası, Asya esintileri içeren dondurulmuş yiyecekleri ile dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Dondurulmuş bir yiyecek taze olabilir mi? KAWAN FOOD, kullandığı teknolojiler sayesinde bu konuda kendisine çok güveniyor ve doğru metotlarla dondurulmuş bir yiyeceğin ilk andaki gibi taze olabileceğini iddia ediyor. İlk olarak kendi ülkesi Malezya’da sektörün öncüsü haline gelen marka, daha sonra dünya çapında bilinir olma yolunda ilerlemeye başladı, ancak KAWAN FOOD markasını henüz Türkiye’de göremiyoruz.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde tescilli olan markanın, Türkiye’de henüz başvurusu da bulunmuyor. Marka korumasına dair Türkiye’deki ilk adımını bir itiraz ile atan KAWAN FOOD, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından bu itirazında haklı bulundu.

Grup Ofis Marka Patent’in marka izleme departmanı tarafından fark edilen KAWAN marka başvurusunun yayınına, orijinal marka sahibi KAWAN FOOD tarafından itiraz edildi. KAWAN marka başvurusunun tescilli KAWAN FOOD markasıyla bire bir olmasının yanı sıra, başvurunun mal ve hizmet sınıfları da orijinal markanın faaliyet alanıyla örtüşmekteydi. Türkiye’de tescili veya kullanımı bulunmamasına rağmen KAWAN FOOD’un itirazı, markanın Paris Sözleşmesi bağlamında tanınmış olmasından ötürü kabul edildi ve itiraz edilen başvurunun tamamen reddine karar verildi. İlgili Paris Sözleşmesi maddesi, sözleşmeye taraf olan herhangi bir ülkede tanınmış olan bir markanın, sözleşme tarafı olan diğer ülkelerde de tescile bağlı olmaksızın korunmasını amaçlamaktadır.

Amaca uygun olarak verilen karar, tescil ve kullanım olmadan veya Türkiye’de belli bir bilinirlik seviyesine ulaşmadan da marka koruması elde etmenin mümkün olabileceğini göstermiştir. Bu karar aynı zamanda, tanınmış marka ile Paris Sözleşmesi çerçevesinde tanınmış marka farkını da ortaya koyar niteliktedir.