TURKAEGEAN MARKASININ TESCİLİNE YUNANİSTAN İTİRAZI

Türkiye, ülkenin marka değerinin korunması amacıyla geçtiğimiz aylarda “Made in Turkey” ibaresinin değişikliği konusunda yeni bir adım atmıştı. Bu adımla beraber artık sadece “Türkiye” kelimesinin kullanılacağı, Turqei ya da Turkey gibi yabancı kökenli kelimelerin kullanımdan kalkacağı açıklandı. Türkiye’den yeni bir marka hamlesi de “Turkaegean” ifadesi ile geldi. Türkiye, “Turkaegean” ifadesini tescil ettirmek için Avrupa Birliği’ne başvurdu.

Turkaegean
Bu başvuruya istinaden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Financial Times’a bir açıklama yaptı. Açıklamada; “Türk Egesi, Türkiye’nin en muhteşem bölgelerindendir” dedi. Başvuru ise AB’den olumlu dönüş aldı. Geçtiğimiz hafta “Türk Ege” anlamına gelen “Turkaegean” ifadesinin tescillendiği açıklandı. Fakat Ege deyince akla gelen bir diğer ülke olan Yunanistan, bu karara itiraz etti. Türkiye’nin bir turizm kampanyası olarak kullanmayı amaçladığı ifadenin tesciline AB tarafından onay verildi. Fakat “Turkaegean” ibaresi, komşu ülke Yunanistan tarafından tepkiyle karşılandı.

AB’nin tesciline onay verdiği “Turkaegean” ibaresi, komşu iki ülke arasında marka tartışmasını gündeme getirdi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Madrid’de gerçekleşen NATO Zirvesi’nde konuya ilişkin bir açıklama yaptığı ifade edildi. İddiaya göre Miçotakis, “Ülkenin turistik imajını ve turistik ürünümüzü ilgilendiren bu durumu düzeltmek için elimizde yasal araçlarımız var” dedi.

Marka uzmanlarına göre ise markanın Yunanistan ile hiçbir iltibas yaşatmayacağı, markanın özünden de belli. TURKA EGEAN ibaresi zaten TÜRK EGESİ anlamına gelmekte. Bu nedenle ifadede, Yunanistan’ın turistik imajını ya da ününü ilgilendiren bir durumun mevcut olmadığı konuşuluyor. Nitekim AB kararı da bu düşünceyle paralel olmuş ki ilgili marka tescile bağlanmış.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir