TÜRKİYE’DEN YÜKSELEN CARPO KOKUSU

Yaklaşık 2000’den fazla mağaza ile iş birliği yapan CARPO, Türkiye’de çok bilinmemekle birlikte Yunanistan, İngiltere, Fransa ve İtalya gibi ülkelerde çikolata ve kahve severlerin tercih ettiği mağazalar zinciridir.

23 yıldır aktif olan işletmenin markaları, 15 yıldır Yunanistan’da koruma kapsamındadır. Birçok ülkede marka başvurusu ve tescili bulunan CARPO’nun, Türkiye’de marka koruması ile ilgili bir girişimi bulunmuyordu; ta ki CARPO markasının bire bir aynısı ile Türkiye’de bir marka başvurusu yapılana dek…

Türkiye pazarında yer almayan CARPO markasının logo ve ismini kendi koruması altına almak isteyen bir başvuru sahibi, Grup Ofis Marka Patent’in yurt dışı marka izleme departmanına takıldı. Ülkemizde tescili olmayan ancak yurt dışında tanınan orijinal CARPO markası ile bire bir aynı olduğu tespit edilen CARPO marka başvurusuna süresi içerisinde asıl marka sahibi tarafından itiraz edildi. Önemle belirtmek gerekir ki Türkiye’de başvurusu yapılan CARPO markasında yer alan bir kısım mal ve hizmet sınıfları orijinal marka ile aynı iken bazıları ise farklı sınıflarda idi.

Orijinal markanın Türkiye’de başvurusu ve kullanımı olmamasına rağmen, sunulan deliller, dayandırılan haklı sebepler sonucu yapılan itiraz, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirilmiştir. İtiraza konu markada yer alan kelime, şekil unsuru ve markanın tertip tarzının itiraza gerekçe gösterilen marka ile bire bir aynı olması nedeniyle başvuru sahibinin ticari hayat içeresinde söz konusu markayı tesadüfi olarak seçmediği; itiraz sahibinden ve itiraz gerekçesi markanın varlığından haberdar olarak kötü niyetli hareket ettiği kanaatine varılmış ve ilgili marka başvurusu yapılan ortak olan ve olmayan tüm sınıflar için reddedilmiştir. Tüm bu bilgiler ve gerekçeler sonucunda, bir markanın uluslararası tescillerinin, ününün ve kullanımının önemi açıkça anlaşılmıştır.