ÜNLÜ MÜZİK GRUBU GUNS N’ ROSES MARKA İHLALİ DAVASI AÇTI

Amerikalı rock grubu Guns N’ Roses, Teksas’ta bulunan bir silah dükkanına kendi ismini taşıdığı için dava açtı. Grup, bu ismin değiştirilmesini ve kendine tazminat ödenmesini talep etti. Ünlü grubun adını taşıyan bu silah dükkanının aynı zamanda gül satışı yapması da grubun ikonik ambleminde bulunan gül resmini akıllara getirdi ve ihlal iddialarını güçlendirdi.

Türkçe karşılığı “silahlar ve güller” olan Amerikalı rock grubu Guns N’ Roses, 1985 yılında Kaliforniya’da kuruldu. Ünlü grup, kendisiyle özdeşleşen ve ambleminde de görseli yer alan bu iki kavramın, bir silah satıcısı tarafından kullanılıyor olmasını marka ihlali olarak değerlendirdi. Silah dükkanının kurulduğu yıldan beri çeşitli dilekçe ve uyarılarla dükkânın faaliyetini durdurmayı deneyen grup, mağazanın satışa devam etmesi üzerine konuyu davaya taşıdı. Grup, davalı silah satıcısının silahın yanında gül satışı yapmasını ‘’grubun bilinirliğinden faydalanma’’ olarak yorumladı.

Bu ihlali davaya taşımadan çözmeye çalıştılar

Davalı silah mağazasının ise 2014 yılında markası için bir ticari marka tescil başvurusu yaptığı ve 2016 yılında faaliyete başladığı biliniyor. Önceki yıllarda açılan bu mağaza için müzik grubunun 2019 yılında bir dilekçe ile mağaza faaliyetini durdurmayı talep ettiği ifade ediliyor. Fakat tüm bu hamlelere rağmen mağazanın satışa devam etmesi nedeniyle ünlü rock grubu çareyi, konuyu davaya taşımakta buluyor.

Kendini “Amerika’nın en büyük çevrimiçi ateşli silahlar ve aksesuarları dükkânı” olarak tanımlayan silah dükkanında tüfekler, tabancalar, silahlar, dergiler ve gül buketleri satılıyor. Ayrıca müzik grubunun Amerika’daki bireysel silahlanma durumu dolayısıyla “bir silah dükkanıyla ilişkilendirilmek istemediklerini” açıkladığı ve mağazanın tüm faaliyetinin kendisiyle ilişkilendirilebilecek düzeyde olduğunu belirttiği ifade ediliyor.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir