49 – BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

16. yüzyıldan beri var olan İskoç eteklerinin desenleri, klanlar arasında farklılık göstermektedir. Böylece, kişilerin giydiği eteklerin deseninden hangi klana ait oldukları anlaşılabilmektedir.
_______________________________________

Günümüzde kullanılan elektronik sigara, sigara tiryakisi olan ve babası akciğer kanserinden ölen eczacı Hon Lik tarafından 2003 yılında icat edilmiştir.

Dünyanın en çok bilinen markalarından biri olan Nike’ın logosu, 1971 yılında grafik tasarım öğrencisi olan Carolyn Davidson tarafından sadece 35 dolara tasarlanmıştır.
_______________________________________

Yumurta kartonunun patenti, 1969 yılında Francis L. Burkett tarafından alınmıştır. Ondan önce ve sonra benzer patentler alınmış olsa da kartonun yapısı hiç değişmemiştir.

Amerikan icadı olarak bilinen ketçap, aslında kök olarak “Koe-chiap” ya da “kê-tsiap”tan gelir ve Çincede “salamura edilmiş balıktan elde edilen sos” demektir. Yani ketçap ilk olarak Çin’de icat edilen bir balık sosudur.
_______________________________________

Elektronik otomobil sektörünün lideri olan Tesla’nın tüm patentleri halka açıktır. Amaç, endüstri ile Tesla arasındaki farkı kapamak ve sektördeki gelişimin önünü açmaktır.