50 – BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Google arama motorunun orijinal adını biliyor muydunuz? Google ilk kurulduğunda adı “sırt masajı” anlamına gelen “Backrub” idi. 100 sıfırlı sayıların adlandırılması için ‘’Googol'’ kelimesinin ortaya atılmasından sonra Backrub, “Google” olarak yeniden adlandırıldı.

Coca-Cola'yı yasal olarak satın alamayacağınız tek yerin Kuzey Kore ve Küba olduğunu biliyor muydunuz? Coca-Cola hemen hemen her yerde satılsa da BBC'ye göre hala (resmi olarak) Kuzey Kore veya Küba'ya ulaşmadı. Bunun nedeni, bu ülkelerin uzun vadeli ABD ticaret ambargoları altında olmalarıdır.

The Matrix'teki yeşil kodun, bir yemek kitabından geldiğini biliyor muydunuz? The Matrix’in bu sembolünü, bir kod tasarımcısının eşine ait “suşi yemek kitabı”ndaki semboller oluşturuyor. The Matrix'te bulunan yeşil kod, dijital yağmur gibi bir bilgisayar ekranını takip ediyor ve okuyabilenlere sanal gerçeklik olan Matrix'te neler olduğunu anlatıyor. Halbuki bu kodlar aslında bir yemek kitabındaki karakterlerin birleşimi.

Cheetos markasının ürünlerinden biri olan Flamin Hot Cheetos’un nasıl bulunduğunu biliyor muydunuz? Flamin Hot Cheetos, Frito-Lay'deki bir hademe olan Richard Montanez tarafından geliştirilmiştir. Bu fikri, satışa sunulamayacak özellikteki Cheetos'ların üzerine biber tozu koyduktan sonra bulmuş ve ardından CEO'ya sunmuştur. Montanez, şimdi ise başarılı bir yönetici ve motivasyonel konuşmacıdır.

Noel Baba'nın orijinal kıyafetinin kırmızı renkte olmadığını biliyor muydunuz? Kırmızı kıyafetli ve beyaz sakallı Noel Baba'ya bu modern yorumumuzun kaynağı, büyük ölçüde 1931’de yayımlanan Coca-Cola reklamı. Coca-Cola, reklamlarında Noel Baba’yı çeşitli renklerdeki kıyafetleriyle canlandırdı fakat en çok 1931 tarihli reklamdaki kırmızı kıyafet sevildi.

Michael Jackson’ın vücudunun yerçekimine meydan okur gibi göründüğü hareketini yapmak için bir cihaz icat ettiğini biliyor muydunuz? Michael Jackson, başka iki mucitle birlikte sahnede o meşhur hareketini yaparken vücuduna destek olmasını sağlayan bir cihaz icat etmişti. Bu buluş US5255452A numaralı ve “Yerçekimine karşı illüzyon yaratmak için yöntem ve araçlar” başlıklı patent başvurusunda açıklanmakta.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 16. Başkanı Abraham Lincoln’ün bir patenti olduğunu biliyor muydunuz? US6469A numaralı ve “Gemileri sığ su üzerinde yüzdürmek” başlıklı bir patenti olan Abraham Lincoln, bugüne kadar Amerika Birleşik Devletleri'nin kendi adına patent sahibi olan tek başkanıdır.

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir