BİLİNİRLİĞİN GÜCÜ VOLKSWAGEN’DAN SORULUR

1930’lu yıllardan bu yana sektöründe faaliyet gösteren VOLKSWAGEN, en bilinen motorlu taşıt firmalarından biridir. Hem Türkiye’de hem tüm dünyada yüksek düzeyde bilinirliğe sahip olan VOLKSWAGEN, dünyanın pek çok yerinde ve ülkemizde tescilli birçok markanın da sahibidir. Asla eskiyen bir marka olmak istemeyen Volkswagen, gerek tasarımlarını yenileyerek gerek yeni nesil ihtiyaçların karşılanması açısından yeni tasarımlar üreterek, markasını sürekli bilinir kılmıştır. Markalarının korunmasına yönelik yaptığı bu çalışmalar sınai mülkiyete verdiği önemi kanıtlar niteliktedir.

Sektöründeki yerini korumak için hiçbir yatırımdan ve harcamadan kaçınmayan Alman firması, bu emeklerinin karşılığını TÜRKPATENT nezdinde yürütülen marka koruma mücadelesinde de kat be kat aldı. 1950-1967 yılları arasında üretilen 1. jenerasyon Caravelle (VW Bus Transporter) markalı araçlarına benzer bir çizimi barındıran logo ile Sevtap Eren adına müracaatı dosyalanan 2016/42052 no.lu “Succuk Abi” marka başvurusuna yapılan itirazda, itirazın dayandığı temel nokta, sınıf içeriklerinin bire bir aynı olmamasına rağmen itiraz edilen markanın
logosunda kullanılan araç şeklinin oldukça iyi bilinen, hatta günümüzde 6. jenerasyonunun kullanıldığı eski araç modellerinden biri olan “Caravelle” modelini bire bir betimlemesiydi.

İtiraza ilişkin kararda Volkswagen’ın görseldeki araca benzer şekil markası tescillerinin olmasına rağmen 8/1 maddesi kapsamında markalar arasında iltibas ihtimalinin bulunmadığına karar verilmiştir. Ancak 8/4 maddesi çerçevesinde yapılan inceleme sonucunda ise “itiraza gerekçe olarak gösterilen markaların toplum nezdinde ulaştığı bilinirlik nedeniyle, markaların itibarından haksız yarar sağlama veya markanın itibarına veya ayırt edici karakterine zarar verme ihtimali bulunduğu değerlendirilmiştir.”

Görüleceği üzere markaya yapılan yatırımlar ve markanın tüketici nezdinde bilinirliğinin artmasını sağlayacak her türlü kullanım, marka koruma mücadelesinde oldukça önemli bir yere sahip. Öyle ki Volkswagen’ın bu örneğinde de şahit olunduğu gibi yoğun kullanım ve yatırım, iltibas yaratacak derecede benzer görülmeyen ve benzer sınıflarda başvurulmayan marka başvurularına ve haksız yarar sağlama girişimlerine karşı bile yalnızca bilinirlikle dâhi savaşabilmeyi mümkün kılıyor.

Volkswagen 1. ve 6. Jenerasyon Caravelle Markası                                                                                                                               Sevtap Eren adına başvurusu yapılan marka

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir