BİR ADAM, BİR AŞK, BİR MARKA

85 yıllık bir başarı hikayesi…

1932 yılında Eskişehir’de doğan Kanatlı, ilköğretimini Galatasaray Lisesi’nde, yüksek öğretimini ise İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde tamamladı. Eğitiminin ardından Türkiye’ye dönen Kanatlı, aile mesleği olan değirmenciliği yapmak istemedi. Kendi işini yapma hayali, Firuz Kanatlı’yı farklı bir iş dalı aramaya yöneltti. Bir dostunun önerisiyle bisküvi üretmeye karar verdi ve kendi hikayesini yazmaya başladı. Şirketin ismini önce “Bal” olarak seçmişti ancak Bal markasının tescili başkasında olduğu için üç dört farklı alternatif arasından Eti’yi seçerek marka tescilini aldı.

Firuz Kanatlı – ETİ GIDA Onursal Başkanı (1932-2017)

“Küçük mutluluklar üreten bir fabrika” hayali ile kendi elleriyle çizdiği ilk tesisin temellerini 1961 yılında atan Firuz Kanatlı, 1962 yılında 22 çalışanıyla işe koyuldu. O dönemde sadece İstanbul’da gerçekleştirilen bisküvi üretimi, Eti ile birlikte Anadolu’ya taşınmış oldu.

Firuz Kanatlı’nın başarısının sırrı işine aşkla bağlı olmasıydı. Eti’yi, Türkiye’nin “mutluluk denince akla” gelen markası yaparak benzersiz lezzetlerle 7’den 70’e herkesin sevgi ve saygısını kazanan Firuz Kanatlı, Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk bebe bisküvisi Cicibebe, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki Üzümlü, Meyveli ve Kakaolu Dilimli Kek, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi lezzetleri günlük hayatımızın bir parçası haline getirdi.

Firuz Kanatlı, Cumhuriyet Türkiyesi’nin ekonomik gelişiminde öncü isimlerden biridir. Onun yaşam öyküsü aynı zamanda Türkiye’de unlu mamuller ve çikolata sektörünün gelişim serüvenini, markalaşmanın önemine ilişkin bilinç ve farkındalığın güçlenme sürecini anlatır. Kanatlı, Eti Fabrikası ile bisküvi ve çikolata sektörünün modern makinelerle üretim yapmasında, fırın ve tesis teknolojisinin gelişiminde büyük ve değerli bir rol oynadı. Eti Gıda’nın daha seri üretimler yapabilmesi için 1978 yılında kurduğu Eti Makine, yalnızca Eti Gıda’yı geliştirmek ile kalmayıp, mühendislik ve çikolata entegre üretim hatlarıyla Türkiye’de bu sektörün gelişmesine çok önemli katkılar sağladı. Türkiye’de modern bisküvi makine üretimi teknolojisinin ileri seviyelere ulaşması için öncülük eden Firuz Kanatlı, bugün büyük bir üretim sektörü haline gelmiş olan sınai kek üretimini de başlatarak unlu mamul sektörünün gelişimine büyük katkı sağladı.

Firuz Kanatlı’nın sektöre yön veren yenilikçi yaklaşımı ile sürekli gelişen ve büyüyen Eti, faaliyet gösterdiği yıllar içinde birçok güçlü markası ile ödüle layık görüldü, yeni girişimlere esin kaynağı oldu. 2003 yılında Toplam Verimlilik Yönetimi’ni fabrika yönetim yaklaşımı olarak benimseyen Eti, tüm fabrikalarında elde ettiği başarı ile Japon Fabrika Bakım Enstitüsü tarafından “TPM Ödülleri”ne layık görüldü. Bugün Türkiye’nin 72 farklı ilinde 8.000’den fazla çalışanı istihdam ediyor. Türkiye’nin en büyük 30 sanayi kuruluşundan biri olan ve global arenada Türkiye’yi temsil eden Eti, yarım asırdan fazla tecrübesi, kaliteli, yenilikçi ve benzersiz lezzetleriyle mutluluk denince akla gelmeye devam ediyor.

Kremalı bisküvilerle büyük küçük herkesi eğlendirip kremasını ve bisküvisini ayrı ayrı yeme keyfi için, sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi Etimek için, ev yapımı pastaların olmazsa olmazı Petibör bisküvi için, susamlı çubuk krakerler ile susamı büyük küçük herkese sevdirdiği için, yaşı büyüse de hep çocuk kalanlara Eti Cicibebe lezzetini sunduğu için, bitter çikolata hazzını Karam ile yaşattığı için, eğlenceli burger şekliyle hem çocukların hem de annelerin gözdesi Süt Burger için, gofretten öte lezzetiyle başlayıp da duramadığımız Hoşbeş için, Form yiyip formda kalmamızı sağladığı için ve sayamadığımız daha pek çokları için teşekkürler Firuz Kanatlı… Yolun ışık olsun.