BİR İYİLİK HAREKETİ MARKASI: AHBAP

Ben ve arkadaşlarım insanların bu dünyaya mal, mülk bırakmak için değil, bir miras bırakmak için geldiğine inanıyor ve insanlara bunu öğretmeye çalışıyoruz.

AHBAP nedir? Bu fikir nasıl ortaya çıktı?
AHBAP, iki şekilde ortaya çıktı. Bir tanesi; biz ortadan bölünen bir gençlik olduk, yani bizi yönetenlerin gerek iktidar gerek muhalefet yönetenlerin yönlendirilmesiyle oluşan bir gençliğe dönüştük. Yani ötekileştirildik, sanki partilere göre kimliklerimiz oluştu ve bizler ortadan tam anlamıyla bölündük. AHBAP oluşumunun en büyük nedenlerinden bir tanesi bu bölünmeyi durdurmak. Yani partileri boş verin, sandık zamanı gider oyunuzu verirsiniz ama kendiniz ortak paydada buluşun. Bu ülkenin güzellikleri için ortak paydada buluşabiliriz. Evet sen şusun, sen busun tamam ama ortak değerlerimiz vardır bizim ya… Nedir? En kötü bir türküdür, bir türkü etrafında birleşebiliriz. Başka nerede birleşebiliriz; doğal afetlerde, hastalıklarda, ölümlerde, şehitlerde… İşte AHBAP’ın temel niteliği buydu: Bir birleşme ve bir iyilik hareketi. Aynı zamanda gerçeğin peşinde olan bir hareket AHBAP.

Ortaya çıkışın bir başka nedeni de sosyal medyada yardım konularında çok büyük kirlilik vardı. Bir insan, yanında bebeğiyle ağlayan bir kadın fotoğrafını koyuyor, hesap numarası ekliyor sonra da haydi yardıma… Bizim insanımız duygusal, yardımını yapıyor. Biz daha sonra bu durumları araştırdık, AHBAP kurulmadan önce fark ettik ki bunu denetleyen kimse yok, bari biz öyle bir kuruluş olalım ki insanlar bize güvensinler dedik. Öyle bir güven olsun ki AHBAP yayınlamıyorsa bir şey vardır ya da yayınlıyorsa doğrudur desinler. En azından bunu yapmaya çalıştık ve gelen bütün yardım taleplerini incelemeye başladık.

Ekibiniz kaç kişi ve Türkiye’de toplam kaç üyeniz var?
Büyük bir ekibimiz var. Şu anda yalnızca yardımlaşma kurulunda yaklaşık 400 kişi var. Türkiye’de toplam 92.000 kişiyiz. 56 şehirde örgütlüyüz. Tam bir yılda bu kadar büyüdük. Bütün şehirler her hafta toplantılarını yaparlar. Her şehrin kendine göre yardımlaşma kurulu, sanat kurulu, çevre kurulu gibi kurulları vardır.

Bu ülkenin güzellikleri için ortak paydada buluşabiliriz.

Pek çok sanatçı birçok başarılı sosyal sorumluluk projesi yaptı ancak hiçbiri sizinki kadar ses getirmedi. Türkiye’nin dört bir yanında AHBAP’ları görmemizin sebebi sizce ne?
Bunun tek bir sebebi var; samimiyet ve gerçek. Biz sahadayız, dün bir evdeydim ve Eylem diye bir kızımız vardı. Maganda kurşunuyla geçen yıl ayağını kaybetti neredeyse. Şu an fizik tedavi sürecinde. Mamak’ta evine gittik. Annesiyle, babasıyla oturduk. Sonra konserimize götürdük.Biz AHBAP’lar olarak insana dokunmaya çalışıyoruz, yanlarında oluyoruz. Elimden geldiğince gittiğim şehirlerde evlere uğruyorum, çocuklarımızla oluyorum ve onları mutlu etmeye çalışıyorum. Onların elinden tutmaya çalışıyorum. Bu da AHBAP’a güç veriyor. Bana da duygu veriyor, mutluluk veriyor. Biz hastanelerdeyiz, annelerdeyiz, insanların evindeyiz. AHBAP, insanlara samimi geldiği için de AHBAP’ı tutuyorlar.

Bu platform tam olarak nasıl çalışıyor?
Sosyal medya üzerinden beni etiketleyerek yardım talebi geliyor önce. Mesela benim takipçilerim, sosyal medyadan bir yerde fotoğraf gördükleri zaman beni etiketleyip “Haluk abi burada bir anne çok zor durumda, çocuklarını okutamıyor, kiraları ödeyemiyor ve sokakta kalmış.” diyor. Hangi şehir diyorum? Denizli olduğunu öğreniyorum. Hemen Denizli AHBAP ilgilenin diye yön veriyorum ve hemen o insanların bulundukları yere gidiyorlar. Tabii AHBAP’lar bu talebi güvenilirlik açısından doğruluğunu çeşitli kurumlardan, muhtarlıktan vs. öğreniyorlar.

Sonra ne oluyor peki?
Arkadaşlarımıza 12 aylık ev kirası verilmesi gerekli ya da 6 aylık erzak alınması gerekli diyoruz. Bütün bunlar için diyelim ki 5.000 TL’ye ihtiyacımız var. Erkan 3.000 TL çıkar, Efkan 1.000 TL de benden çıkar, diyor ve üstünü de AHBAP platformu tamamlıyor. Tüm bu süreç tamamlanınca AHBAP platformu “Haluk Abi annemizin kiralarını karşıladık, erzaklarını aldık, sponsorlar Erkan ve Efe’ye, AHBAP platformuna teşekkür ederiz.” diyorlar ve bitiyor. Bunun gibi 500’e yakın iyilik hareketi gerçekleştirdik.

AHBAP için sponsorluk teklifleri geliyor mu?
Açık söylemek gerekirse halkımız ahbap.net’den hesap numaramızı buluyor ve sağ olsunlar para yatırıyorlar, çünkü başka yerlerde ayrıca paylaşmıyoruz. Geçen gün bir arkadaşımız 1.000 TL yatırmış ve 2018 zekatı demiş. Çok duygulandırdı bizi. İnsanlar gördükçe yapılanları, yardımlar yapıyorlar.

Platforma yapılan yardımlar gelen talepleri karşılayabiliyor mu?
Bize bir tane yardım geliyorsa, beş altı tane de dışarıya veriyoruz. Yetmediği yerleri arkadaşlarımdan, kalanları ise konser gelirlerimden finanse ediyorum. Verdiğim konserlerden de AHBAP’ı finanse ettiğim doğrudur. Tabii herkese sesleniyoruz AHBAP’a destek olmaları için, bize değil AHBAP’a destek olun diyoruz.

İyilik hareketleri insanların maneviyatını besleyen güzel bir duygu, AHBAP’la birlikte kendinizi nasıl hissetmeye başladınız?
Bir kere insana dokunmak hakka dokunmaktır. Bizim felsefemiz bu. Biz insana dokunmaya çalışıyoruz. Tabii insana derken parantez açıyorum hayvan dostlarımız da var, onlara da yardım ediyoruz. Yani insan odaklı derken kurum, vakıf odaklı değiliz demek istiyorum. Şahsın kendisini buluyoruz.

AHBAP başka neler yapıyor?
102 tane çocuk okutuyoruz, çocuklar her ay bizden burs alıyor. Hatta Twitter’dan “Çocuklar burslarınız yattı güle güle harcayın.” diyoruz (gülüyor).

AHBAP markasını başka hangi alanlarda göreceğiz?
AHBAP kafelerini açmayı düşünüyoruz. Buradan gelen gelirin ihtiyacı olanlara ulaşmasını istiyoruz. Çok masrafımız oluyor ve ciddi bir bütçeye ihtiyacımız var. Her gün farklı yerlere ulaşıyoruz. Bize gelenin neredeyse on katı, ihtiyacı olan kardeşlerimize gidiyor. Bu yüzden gönüllü olarak bir AHBAP kafesi açmak ve gelirini de ihtiyaç sahipleri ile paylaşmak için açmayı planlıyoruz.

Haluk Levent’in Türkiye’de müzik sektöründe iyi marka dediği isimler?
Bence Tarkan bir marka, pop müzikte bir marka. Şebnem Ferah, Feridun Düzağaç, Teoman, Zülfü Livaneli benim için de çok değerlidir. Çok kişi var elbette, adını saymayı atladığım…

Bence Türkiye’deki en değerli marka: Türkiye İş Bankası
En çok kullandığınız marka: iPhone
Bence yüzyılın icadı: İnternet

Share