HER TARZA HİTAP EDEN ŞIK TASARIMLARIN SAHİBİ: İLVİRA DONSKAYA

Küçük yaşta yerleştiği Türkiye’yi ‘’ikinci vatanım’’ diye tanımlayan İlvira Donskaya, özgün ve şık tasarımlarıyla çocukluk hayalini gerçekleştiriyor. 2014 yılından beri ‘’İLVİ’’ markasıyla piyasaya sürdüğü ürünler, birçok kişinin favorisi olmaya devam ediyor. Hem şık hem rahat el yapımı tasarımlarıyla her tarza hitap eden ve başarısını her geçen gün artıran Donskaya, yaptığı marka ve tasarım tescil başvurularıyla da fikri üretimlerini korumak konusunda özenli bir tavra sahip. Sizi İLVİ’nin hikayesini markanın kurucusu İlvira Donskaya’dan dinlemeye davet ediyoruz…

İLVİ’nin hikayesinden kısaca bahsedebilir misiniz?

Bizim hikayemiz de her başarı hikayesi gibi bir hayalle başladı. Kadınlar daha konforlu, daha rahat ve kendinden emin adımlarla yürüyebilsinler diye eşsiz kalitesi ve modern dokusuyla ilham veren İLVİ ayakkabılarını tasarladık.2014 yılında ilk mağazamızı Nişantaşı’nda açtık. Eşsizliği el yapımı olmasından alan şık ve lüks ayakkabı tasarımlarıyla hayallerimizi ve limitlerimizi hep bir adım öne taşıdık.2017 yılında başarı yolumuzda büyük adımlar atarak ilerledik. Toptan satış ve toplam 6 mağazamız ile bu keyifli serüvene devam ediyoruz.

Bu alanda üretmek ve tasarlamak, çocukluk hayaliniz diye biliyoruz. Biraz bahsedebilir misiniz?

Çocukluğumdan beri tutkum olan ayakkabı ve tasarım, sanırım bu günümü planlamamda en büyük etken oldu. Çocukluğumda da tasarımla ilgilenmek hobimdi, ayakkabı mağazası açmak ise hayalim. Perakende sektöründe yıllarca farklı pozisyon ve görevlerde çalıştım. Eşim ile 2014’te İLVİ markasını hayata geçirdik.

Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılmış 10’dan fazla marka tescil başvurunuz var. Markalaşmanın ve marka tescilinin önemi hakkında düşünceleriniz neler?

Özgün işler üretmek ve tasarlamak elbette hiç kolay değil. Her biri kendi fikri üretim sürecinize, belki de çocukluğunuzda kurduğunuz hayallere dayanıyor. Bu nedenle ortaya çıkarılan bir markanın tescil edilmesi, ürettiğiniz değerin de korunması demek. Markamızı hayata geçirdiğimiz günden beri fikri ve sınai mülkiyet haklarımızın korunması yönünde özenli bir tavır sergiledik. İLVİ markası ve İLVİ’nin üretimi olan diğer markalar, Türk Patent ve Marka Kurumuna yapılan tescil başvurularımız ile korunuyor. Her marka sahibinin bu konuda gerekli adımları atması gerektiğini düşünüyorum.

İLVİ markası hangi ülkelerde faaliyet gösteriyor?

Online satış üzerinden tüm dünyaya satış faaliyetimiz bulunmakta. İlvi.com üzerinden mikro ihracat yapmaktayız. Mikro ihracat dışında başta Rusya, İtalya olmak üzere Almanya, Litvanya, Polonya, Letonya, KKTC, Romanya, Estonya, Belarus gibi farklı birçok sayıda ülkeye ihracat yapıyoruz. 2025 yılında ise Avrupa, Doğu Avrupa ve Kafkas ülkelerinde yeni mağazalar açmayı hedefliyoruz.

İLVİ markası yolculuğuna ayakkabı ile başladı ancak ürün gamı her geçen gün genişledi. Bu markayı daha da büyütmek için planladığınız başka hamleler var mı?

Özel tasarım, modayı yakından takip eden, yenilikçi, el yapımı ve kaliteyi ön planda tutan erkek ve kadın koleksiyonları sunuyoruz. Ürün çeşitliliğimiz her geçen gün artıyor. Bu yıl içerisinde deri ceket tasarımlarımızla da tekstile girdik diyebiliriz. Yakında yeni sürprizler olabilir.

Bence Türkiye’deki en değerli marka….Değerli çok Türk markamız var.
En çok kullandığım marka
….. Teknoloji olarak Apple
Bence yüzyılın icadı…hayatımızı fazlası ile kolaylaştırdığı için İnternet

Share

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir