BU DA MI GOL DEĞİL !

1907 yılında kurulan ve ülkemizin en eski spor kulüplerinden biri olan FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ, bugün tüm dünya çapında ve Türkiye’de milyonlarca fanatik taraftarı bulunan tanınmış bir marka haline gelmiştir. FENERBAHÇE’nin sportif alandaki faaliyetlerinin ve başarılarının yanı sıra kendi ismini, sarı lacivert renklerini ve logosunu kullanarak gerek ürettiği gerekse farklı firmalara ürettirdiği birçok ürünü bulunmakta ve bu ürünler kulübe gönül vermiş taraftarlarca yoğun ilgi görmektedir. Bugün dünyanın neresinde olursa olsun FENERBAHÇE markası sarı lacivert renkleri, sarı kanarya sembolü, kulüple özdeşleşmiş 1907 tarihi, camiaya mal olmuş efsane futbolcu isimleriyle önemli kulüp yönetici isimlerinin son derece ayırt edici olduğu ve FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ ile özdeşleştiği bilinen bir gerçektir.

İtiraz Edilen Tasarım

Bununla birlikte, kulüple ilgisi olmayan bir kişi tarafından başvurusu yapılan, siyah kare zemin üzerinde beyaz renkle FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ’nün kuruluş tarihi olan 1907’yi ön plana çıkaracak şekilde ve arka planda bugüne kadar FENERBAHÇE futbol takımında forma giymiş ve top koşturmuş önemli oyuncularla yönetimde aktif rol oynayan kulüp yöneticilerinin isimlerinin yer aldığı “DESEN” ismi verilen bir tasarım ile karşılaşılmıştır. Söz konusu bu tasarım üzerinde yer alan ve FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ’nü çağrıştıran tüm unsurlarıyla birlikte kötü niyetli olarak yapılmıştır. Zira aynı başvuru sahibi tarafından sadece FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ’nün değil; yine ülkemizin en büyük spor kulüplerinden olan BEŞİKTAŞ ve GALATASARAY’ın da kuruluş tarihlerini siyah zemin üzerinde ön plana çıkaracak şekilde, arka fonda ise beyaz renkle bugüne kadar forma giyen futbolcu isimleri ya da kulüple özdeşleşmiş başka ibareleri kullanarak benzer şekilde tasarım başvurusunda bulunulmuştur.

Anılan DESEN tasarımının ilanına, FENERBAHÇE ile özdeşleşen, kulübün kuruluş tarihini, oyuncu ve yöneticilerin isimlerini, FENERBAHÇE’yi çağrıştıran unsurları içermesi nedeniyle başvurunun kötü niyetli olarak yapıldığı, bu durumun müvekkilin tescilli marka ve tasarım haklarının ihlaline neden olduğu gerekçeleriyle başvuru sahibinin bu yolla haksız kazanç elde etme girişimine engel olunması amacıyla süresi içerisinde itiraz edilmiştir.

Nitekim itiraza konu olan bu tasarımın bambaşka unsurlar kullanılarak, sonsuz seçenekte tasarlanarak, oldukça farklı ve değişik bir desen tasarımına konu olabilecekken; bu şekilde FENERBAHÇE’yi anımsatacak, onunla özdeşleşen ibarelerden oluşan bir kombinasyonun özellikle tercih edilmesi, başvurunun yapılmasının iyi niyetli bir davranış olarak algılanmaması gerektiğini düşündürmektedir.

Dosyalanan itirazın Türk Patent Enstitüsü Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu tarafından incelenmesi sonucunda; itiraz edilen tasarım üzerinde, itiraz sahibi FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ’nün kuruluş tarihinin ve bu kulüpte oynayan futbolcuların isimlerinin yer aldığı görülmüş olup, kullanıcıların tasarım ile söz konusu kulüp arasında ilişki kuracakları yönündeki itiraz yerinde görülmüştür. Bu gerekçeye istinaden anılan tasarım tescilinin TPE kararı ile iptaline karar verilmiştir.