KOSOVALI KAHVE DEVİNİN TÜRKİYE ZAFERİ

İbrahim Devolli… Ürettiği kaliteli kahvelerle yeni kültürler tanıtmayı, farklı insanları kahve ile birleştirmeyi, insanlara güzel ve kaliteleri anlar yaşatmayı başaran bir Kosovalı. 1989 yılında yaratmış olduğu markası DEVOLLI PRINC CAFFE ile şu anda kendi ülkesi Kosova’da 10.000 noktada 500’den fazla çalışanıyla kahve hizmeti veren bir dev.

Türkiye’de henüz marka tescili bulunmayan DEVOLLI PRINC CAFFE, TPE’de tescili için başvurusu yapılan ve kendi markasına birebir benzeyen bir markanın tespiti üzerine ilgili markaya ilanda itiraz etme kararı aldı.

Gerçek bir kişi tarafından başvurulan, özellikle kahve ve restoran hizmetlerinin bulunduğu 30. ve 43. sınıfta tescili istenen DEVOLLI PRINCE CAFE markasında DEVOLLI ayırt edici unsuru değiştirilmemiş; Çekçe “PRENS” anlamına gelen PRINC kelimesi İngilizcede aynı anlama gelen PRINCE kelimesi ile değiştirilmiş ve sonuna CAFE ibaresi getirilmiştir.

İbrahim Devolli’nin şirketi olan DEVOLLI CORPORATION adına birçok ülkede tescili bulunan DEVOLLI PRINC CAFFE markasının tanınırlığı, yurtdışı marka tescilleri ve kötü niyete dayanarak ilgili markaya ilanda itiraz dosyalanmış ve TPE kötü niyetin varlığını kabul ederek ilgili markayı iptal etmiştir.

Alanında başarı kazanmış markaların birebirlerinin ya da ayırt edilemeyecek kadar benzer olanlarının üçüncü kişilerce tescilinin alınmak istendiği durumlarla çok sık karşılaşılmaktadır. Yasal çerçevede “kötü niyet” olarak adlandırılan bu durum, itiraz üzerine, gerçek marka sahibinin Türkiye’de tescili olmasa bile iptal ettirilebilir.

Nihan Özdemir Saman / Marka Vekili