TÜRKİYE’NİN İLK YERLİ MEYVE SUYU MARKASI: DİMES


Kurucumuz Mustafa Vasfi Diren’in Ziraat Mektebi defterine, mezun olduğu gün not düştüğü “Bugün derslere son verdik, hayırlısıyla şu imtihanları da atlatırsak memleketimize hayırlı bir eleman olarak hayata atılmış olacağız.” sözleriyle başladı hikayemiz.

Zorluk ve yokluk içinde geçen 50’li yıllarda sağlıklı nesillerin yetişmesi için beslenmenin önemini bilen ve vatansever bir ziraatçı olan kurucumuz, katma değerli ürünlerle bereketli topraklarımızın değerleneceğini ve Türkiye’nin tarıma dayalı sanayiyi geliştirerek kalkınacağını biliyordu.

Memleketin meyvesi bol ve çeşitliydi ama birbirinden lezzetli, sofralık meyveler değerlendirilemiyor ve çiftçinin tüm çabası heba oluyordu.

M. Vasfi Diren’in düşünce dünyasını memleket, toprak ve insan şekillendiriyordu.

“Çiftçi meyve üretmezse ya da herkes aynı ürünü ekip biçerse ne kendisine faydası olur ne de başkasına. Çiftçinin ürününü değerlendirecek bir yol bulmak lazım; ancak katma değerli ürünlerle bereketli topraklarımız değerlenebilir.” diyordu ve 50’li yıllarda eyleme geçerek DİMES’in ilk tohumlarını Anadolu’nun tam kalbinde Tokat’ta kendi evinin bahçesinde attı. Kurucumuz artık halkı için üretecek ve her zaman en iyisini üretecekti.

1963 yılında DİMES markası ile Türkiye’nin ilk yerli meyve suyu markasını üretti ve “Soframıza koymayacağımız meyveyi işleyemeyiz, çocuğumuza içirmeyeceğimiz meyve suyunu üretemeyiz.” dedi, bugünlerimize ışık tuttu.

Bugün köklerimizden gelen bu kalite anlayışımızla tohumdan, evlerinize giren DİMES ürünlerine kadar tüm süreçleri kendimiz yönetiyor, DİMES lezzetinden nesillerdir emin oluyoruz. DİMES’lik meyve seçiminden, meyvelerimizin kendi araçlarımızla 24 saat içinde fabrikalarımıza taşınmasına, üretimde geleneksel saklama yöntemlerinden ilham alınarak koruyucu katkı kullanılmamasına kadar tüm seçimleri büyük bir sorumlulukla yapıyoruz çünkü bizler meyvenin o minik mucizesine yıllardır tanıklık ediyor ve bir küçük seçimin bile anlamını, fark yaratacağını biliyoruz. Bu yüzden DİMES dört mevsim tüketicilerine kaliteli, sağlıklı ve doğal ürünler sunmak dışında ayrıca onlara hayatlarındaki küçük anların ve seçimlerinin önemini hatırlatmak için var oluyor, tüketicilerine tüm iletişimlerinde HAYATA BAŞKA BAK diyerek bu felsefesini anlatıyor.

M. Vasfi Diren tarafından 1958 yılında sıfır sermayeyle memleket, toprak ve insan sevgisiyle kurulan DİMES’in hikayesi “Doğaya ve İnsana Saygı” olarak başladı ve bugün hala özüne sıkı sıkıya bağlı şekilde büyüyüp gelişiyor.

Türkiye’nin en büyük meyve suyu üreticisi olmanın, evlerde en fazla içilen* ve 100’den fazla ülkeye ihracat yapan meyve suyu olmanın gururu ve sorumluluğu, meyvenin o yalın haline tutkumuz ile her gün yorulmadan çalışıyoruz. İnsana ve doğaya her zaman başka bakıyoruz; çiftçilerimiz, iş ortaklarımız ve tüketicilerimizle sürdürülebilir bir değer zinciri yarattığımızı biliyoruz ve gelecek nesiller için yatırımlarımıza devam ediyoruz.

*Ipsos 2013-2014-2015 hanelerdeki nektar ve % 100 meyve suyu miktarı