DÜNYANIN İLKLERİ-39

DÜNYANIN İLK SAÇ KURUTMA MAKİNESİ (1912)

İlk saç kurutma makineleri elektrikli süpürgelerdi! O zamanlar elektrikli süpürgeler havayı içlerine çekmenin yanı sıra dışarı da üflüyordu. İlk gerçek saç kurutma makinesi 19. yüzyılın sonlarına doğru, Fransız kuaför Alexander Godefoy tarafından icat edildi. Saç kurutma makinesi ilk kez 1920’de satışa sunuldu ancak çok büyük ve çok pahalıydı ve çok çabuk ısınıyordu. İlk kullanışlı saç kurutma makinesinin piyasaya sürülmesi 1951’i buldu. Ucunda pembe plastikten bir başlığı vardı.

DÜNYANIN İLK TRAMPOLİNİ (1936)

Çok eski zamanlarda bir tür trampolinin Grönland’da İnuitler tarafından kullanıldığı düşünülüyor. Denizayısı postunu gerip birbirlerini havaya fırlatıyorlardı. Bir sirk efsanesine göre trampolin, “du Trampoline” adlı bir adam tarafından icat edilmiştir. Ancak bunun gerçek olup olmadığı bilinmiyor. Dünyanın ilk modern trampolini 1936’da George Nissen ve Larry Griswold tarafından yapıldı. Nissen ve Griswold jimnastikçiydi. Trampolin fikri çok yükseklerden güvenlik ağlarına düşen sirk cambazlarını izlerken akıllarına geldi.

DÜNYANIN İLK KREDİ KARTI (1920)

Günümüz kredi kartlarının kökeni 1920’lerde ABD’de sayıları gittikçe artan otomobil sahiplerine benzin satışını kolaylaştırmak için kullanılan sisteme dayanır. “Charga-Plate” denilen ilk kredi kartları, 30’larda 50’lere kadar kullanıldı. Çelikten yapılma dikdörtgen bir plakaydı ve üzerinde müşterinin adı ve adresi kabartma harflerle yazılıydı. Pek çok farklı mağazada kullanılabilen ilk modern kredi kartı, Diners Club’ın kurucuları Ralph Schneider ve Frank X. McNamara tarafından geliştirildi.

DÜNYANIN İLK TELSİZİ (1940)

Walkie-Talkie adı verilen ilk telsiz, Motorola SCR-300, 1940’ta Galvin Sanayi Şirketi’nde bir grup mühendis tarafından yaratıldı. En eski modelleri sırt çantası gibi taşınıyordu. Elde taşınan modellerine ise Handie-Talkie adı veriliyordu. Radyo mühendisi Alfred J. Gross ve Kanadalı Donald Hings telsizin mucitleri sayılıyor. Walkie-Talkie adı ise yürürken konuşmaktan geliyor.