DÜNYANIN İLKLERİ-47

POSTA PULU – 1837

Şimdilerde genellikle sembolik olarak kullanılan posta pulu, bir zamanlar mucidini şövalyelikle ödüllendirecek kadar mühim bir simgeydi. 1837 yılında Rowland Hill, bu icadı sayesinde İngiltere Kralı tarafından şövalye ilan edildi. Zamanla sadece kral yazışmalarında kullanılan bir işaret olmaktan çıkan posta pulu, tüm dünyaya yayıldı.

MAKAS – 1893

İlk olarak ne zaman ve kim tarafından bulunduğu tam bir muamma olmasına rağmen icadın, Büyük İskender’in Mısır’ı fethinden önceye dayandığı tahmin ediliyor. Çünkü makasın, fetihten sonra gelişen güzel sanatlarda bir üstünlük sembolü olarak Mısır’da kullanıldığı biliniyor. Günümüzde kullandığımız makasın mucidi olan Louise Austin ise 1893 yılında bu icadına patent aldı.

ŞİŞME LASTİK – 1845

Robert William Thomson tarafından 10 Aralık 1845’te patenti alınan şişme lastiğin tanıtımı yapıldığında çok ilgi çekti. İki yıl sonra patentini bir firmaya sattı ancak maliyeti o kadar yüksekti ki şişme lastikleri kimse satın almadı. Daha sonra John Boyd Dunlop, lastikleri suyla değil havayla doldurup patentini aldı. Bu sefer satışlar tuttu ve Dunlop 1899 yılında ilk fabrikasını kurdu.

ATAŞ – 1900

Kendisi küçük ama marifeti büyük bu icadı bulan kişi Johan Vaaler isimli bir mucit. Kağıtları sıkıca tutturabilmek için metal telden yapılmış ve iç içe geçmiş iki halkadan oluşan bu enteresan ürün, 1900 yılında yapıldı. Bu aletin ilgi çeken özelliği ise yapıldığı andan bugüne kadar gelişim göstermediği halde hala kullanılıyor olması.