DÜNYANIN İLKLERİ-41

ÇENGELLİ İĞNE - 1849

Çengelli iğne Amerikalı Walter Hunt tarafından icat edildi ve Nisan 1849’da patenti alındı. Walter, zeki bir mucitti ama ticaret konusunda pek iyi sayılmazdı. On beş dolarlık borcunu ödeyebilmek için çengelli iğnenin patentini yalnızca dört yüz dolara sattı. Son derece gelişmiş bir dikiş makinesi de icat etmiş olan Walter, terzi kadınların işsiz kalabilme ihtimaline karşı dikiş makinesinin patentini almamıştır.

TEK KULLANIMLIK BEBEK BEZİ - 1942

Modern bebek bezi 19. yüzyılda kullanılmaya başlandı. Avrupa ve Kuzey Amerika’da kullanılan bebek bezleri pamuktan yapılıyor ve çengelli iğne ile tutturuluyordu. Seri üretimini 1887’de ABD’de Maria Allen başlattı. Tek kullanımlık bez fikri 20. yüzyılda birkaç farklı mucit tarafından ortaya atıldı. 1942’de dünyanın ilk tek kullanımlık bebek bezi İsveçli bir kağıt firması olan Pauliström tarafından üretildi. Dört yıl sonra Connecticut’lı bir ev kadını olan Marion Donovan, eski duş perdesinden yaptığı bebek beziyle sıvı geçirmez bebek bezini icat etti.

SAKIZ - 1860

Binlerce yıldır bilinen sakızın pek çok farklı türevi olmuştur. Bilinen en eski sakız beş bin yıl öncesine aittir. Reçineden yapılan bu sakız Finlandiya’nın Kierikki bölgesinde bulunmuştur. Amerikan yerlileri de bir tür reçine çiğniyorlardı. John Curtis bundan esinlenerek piyasada satılan ilk sakızı üretti. Adını “Maine Eyaleti Saf Ladin Sakızı” koydu. Modern sakız 1860’larda kauçuğa alternatif olarak çamsakızının ithal edilişiyle ortaya çıktı. Kauçuğun yerini tutmasa da çamsakızı çiğnemeye çok uygundu. Sakız kısa sürede bugünkü halini aldı.

NAYLON ÇORAP - 1920

1920’lerde gittikçe kısalan etek boyları kadınların bacaklarını daha fazla görünür kılmıştı ancak çıplak bacakla gezmek henüz söz konusu değildi. İlk ince çoraplar ipekten yapılıyordu. 2. Dünya Savaşı’nın ilk aylarında DuPont firmasından Bill Pittendreigh, askeri paraşütlerin yapımında kullanılmak üzere ipek ve kenevire alternatif bir materyal ararken naylonu buldu. 60’larda ve 70’lerde mini etekler moda olunca naylon çoraplar tüm kadınların çekmecelerini doldurdu.