ENGELLERİ ORTADAN KALDIRAN BULUŞ

Görme engelli insanların hayatını kolaylaştırmak için bugüne dek yön bulma çubuklarından rehber köpeklere kadar birçok araç, yardımcı olarak kullanılmıştır. Ancak geçtiğimiz günlerde öyle bir buluş yapıldı ki yüksek oranda görme engeli ile yaşayan insanların hayatları tamamen değişecek.

2017 Mayıs ayında satışa sunulan eSight 3 adlı özel bir gözlük sayesinde yüksek oranda görme bozuklukları ile yaşayan kişiler artık gerçek anlamda görebilmeye başladı.

2006 yılında kurulmuş Kanadalı şirket “eSight Corp” tarafından 2012 yılında tescili alınmış olan patentin içeriğine göre eSight markalı bu özel gözlükler normal bir çift gözlük gibi takılıyor. Gözlüğün dış tarafında bulunan yüksek hızlı ve yüksek çözünürlüklü kamera, karşısında bulunan her görüntüyü kaydediyor ve bu kaydı bir kontrol cihazına gönderiyor. Kontrol cihazı bu görüntüyü kişisel tercihlere göre oluşturulmuş ayarlar ve geliştirilmiş algoritmalar ile kullanıcının gözüne yakın olacak şekilde yerleştirilmiş olan bir HD OLED ekrana iletiyor. Gözlüğün kullanıcısı bu ekranda oluşan görüntüyü gerçek zamanlı olarak deneyimleyebiliyor. Kullanıcı HD OLED ekrana yansıyan görüntünün parlaklığı, keskinliği ve renk yoğunluğu gibi özelliklerini de kontrol edebiliyor. Bu gözlüğü takanlar görüntüyü yakınlaştırıp uzaklaştırabiliyor, ayrıca durdurup daha sonra tekrar izleyebiliyor.

Bulunduğu her ortama rahatça uyum sağlayabilen eSight ile sabit konumlarda olduğu gibi hareketli ortamlarda da  kesintisiz görüntü sağlanabiliyor. Giyilebilir teknoloji kategorisine giren bu yenilikçi buluş göze iletilen görüntünün kalitesini artırıyor ve bu sayede görme ile ilişkilendirilmiş hücrelerin tepki verme seviyeleri artırılmış oluyor. Göz ve beyin arasında daha fazla veri akışı gerçekleştiği için de gözlüğü kullanan kişi çok daha net ve ayrıntılı bir görüş elde edebiliyor.

Tamamen görme engelli insanlar tarafından kullanılamıyor olsa da eSight; Maküla Dejenerasyonu, Diyabetik Retinopati, Stargardt Hastalığı, Oküler Albinizm, Optik Atrofi, Optik Sinir Hipoplazisi, Kon- Rod Distrofisi, Nistagmus, Glokom ve Prematüre Retinopatisi gibi rahatsızlıklarda kullanılabiliyor. Teknolojinin belki de en umut verici özelliği hayatta önümüze çıkan engelleri aşmamıza yardımcı olması ve bununla beraber elimizde bulunan yetenekleri daha da gelişmiş halde bize sunmasıdır. eSight’ın görme engelliler için sağladıkları tam olarak bu deyişe örnek niteliği taşımaktadır.

TIME Dergisi tarafından 2017 yılının en iyi buluşları arasında gösterilen son jenerasyon eSight 3 birçok insanın yeniden görebilmesini ve hayatlarını başkalarına muhtaç olmadan rahatça sürdürebilmelerini sağlıyor.

eSight Türkiye resmi web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.
esightturkiye.com